<span>Ukrajina podepsala</span> dohodu. Plyn bude do 36 hodin

Domácí
11. 1. 2009 08:52
Ukrajina podepsala dohodu o monitorovacích misích.
Ukrajina podepsala dohodu o monitorovacích misích.

Ukrajina podepsala dohodu o monitorovacích misích.Ukrajina podepsala dohodu s Ruskem a Evropskou unií a umožnila monitorování průtoku plynu přes její území z Ruska do Evropy. Na společné tiskové konferenci v Kyjevě to oznámili ukrajinská premiérka Julie Tymošenková a český předseda vlády Mirek Topolánek.

Jakmile začne monitorovací mechanismus fungovat, budou dodávky ruského plynu přes Ukrajinu obnoveny, slíbil v sobotu odpoledne ruský premiér Vladimir Putin.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánkova pingpongová diplomacie slaví první úspěch

Rozmístění členů monitorovacích misí je podle Topolánka otázkou hodin. Než se plyn po obnovení dodávek dostane do evropských zemí, potrvá asi 36 hodin, řekl Topolánek, jehož země nyní předsedá Evropské unii. Topolánek jednal s Tymošenkovou asi čtyři hodiny, tedy zhruba stejně dlouho jako v sobotu odpoledne s Putinem.

Mirek Topolánek začal o obnovení dodávek jednat v Kyjevě už v pátek, kdy získal souhlas s rozmístěním ruských pozorovatelů na Ukrajině. V sobotu před schůzkou s Putinem naznačil možnost, že se nevrátí domů, dokud se nepodaří dodávky ruského plynu do Evropy obnovit. Po podpisu dohody v Rusku odletěl zpět do Kyjeva, aby ujednání stvrdila i Ukrajina.

ČTĚTE TAKÉ: Topolánek letí do Kyjeva. Vyjednávat o plynu

Dohodu v dnešním prohlášení uvítala i Evropská komise. Její šéf José Barroso vyzdvihl roli, kterou Češi při řešení krize hráli. "Děkuji zejména předsedovi rady, premiéru Mirku Topolánkovi, za jeho závěrečné úsilí usnadnit dohodu v Kyjevě a Moskvě," řekl Barroso. "Nyní potřebujeme, aby plyn okamžitě začal proudit. Mnoho občanů EU je bez dodávek plynu vystaveno riziku, a tato situace trvala příliš dlouho," poznamenal Barroso.

Topolánek: Krize se nesmí opakovat! 

"Musíme udělat vše pro to, aby se podobná krize nemohla opakovat" zdůraznil v Rusku český premiér. Putin po jednání s Topolánkem prohlásil, že nynější krize kolem zásobování evropských zemí plynem svědčí o nutnosti diverzifikace cest ruského plynu do Evropy.

Další postup má Evropská unie zvážit na pondělním jednání ministrů energetiky v Bruselu pod vedením ministra průmyslu a obchodu Martina Římana.

Rusko ukončilo transport plynu přes Ukrajinu ve středu, protože se domnívalo, že Ukrajinci spotřebovávali plyn, který je určen pro Evropu. Situace v některých zemích je kritická. Bulharsko a Moldavsko jsou bez zásob plynu, Slovensko díky půjčkám ze zásob jiných zemí vydrží 15 dnů. Kvůli energetické krizi ale dnes slovenská vláda rozhodla spustit druhý blok jaderné elektrárny V1 v Jaslovských Bohunicích, jehož činnost ukončila na Silvestra.

ČTĚTE TAKÉ: Slováci roztápí pod reaktorem v Jaslovských Bohunicích

Přes Ukrajinu obvykle putuje do Evropy 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby.

Foto: Reuters, ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ