Modernizace elektrárny Prunéřov, proti níž protestují ekologičtí aktivisté a Strana zelených, se připravuje i přesto, že nemá schválenou studii vlivů na životní prostředí. Ačkoliv bez této studie se stavět nedá, ČEZ už si na elektrárnu objednal technologie v hodnotě několika miliard korun. Ministerstvo životního prostředí má o studii rozhodnout v nejbližších dnech.
Strojírny Vítkovice Machinery Group už pro Prunéřov začaly vyrábět kotle, jež celkem přijdou na sedm miliard korun. "Pro Prunéřov máme hotové práce za miliardu. Dostali jsme už i zálohu," potvrdil šéf firmy Strojírny Vítkovice Machinery Group Jan Světlík. ČEZ uvedl, že pro Prunéřov má dojednány jen případné budoucí dodávky.
ČTĚTE TAKÉ: Greenpeace slezli z komína, odvezla je policie
Ministr Dusík rezignoval. Kvůli elektrárně Prunéřov
Stanovisko ministerstva je podkladem pro další řízení spojené se stavbou, například stavební řízení a řízení o integrovaném povolení k vypouštění znečištění. Ministerstvo jím nemůže projekt zastavit, posudek je však závazný pro další úřady a lze se na něj odvolat v případných soudních sporech. Vzhledem ke kontroverzím, které projekt vyvolává, je přitom pravděpodobné, že ekologičtí aktivisté budou ve snaze zabránit podle nich nedostatečné modernizaci pokračovat.
Náměstek ministra životního prostředí zodpovědný za přípravu posudku k Prunéřovu Karel Bláha dnes řekl, že stanovisko je připraveno a záleží na ministrovi, zda ho bude chtít potvrdit. "O věci zatím rozhodnuto nebylo," uvedl s tím, že se tak může stát kdykoli. Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha je nepravděpodobné, že posudek podepíše ministr Jakub Šebesta ještě před tím, než úřad předá novému ministrovi, kterého nominuje ODS. Média spekulují o tom, že by se úřadu měla dnes ujmout nynější náměstkyně Rut Bízková.
K nákupu zařízení pro modernizaci se nechtěl Bláha vyjadřovat. Zástupce státu v dozorčí radě ČEZ Martin Kocourek deníku řekl, že si nedokáže představit, že by si firma objednala výrobu pro Prunéřov dřív, než bude mít modernizace schválenou studii EIA. Podle zdroje informovaného o zakázce mají Vítkovice s firmou ČEZ závazný kontrakt. "Pokud ČEZ nasmlouvanou výrobu nezaplatí, mohou platit milionové penále," řekl zdroj. Kvůli sporu o modernizaci Prunéřova odešel v polovině března z vlády ministr životního prostředí Jan Dusík nominovaný Stranou zelených. Dusík chtěl na základě posudku norské firmy DNV žádat společnost ČEZ, aby připravila novou variantu modernizace nebo kompenzační opatření. Premiér Jan Fischer takový postup nepřijal. Vedením ministerstva životního prostředí je nyní pověřen ministr zemědělství Jakub Šebesta.
Prunéřov vyvolal již dříve mezinárodní zájem, když se do procesu posuzování záměru na životní prostředí zapojily i Federativní státy Mikronésie.
Foto: Lucie Pařízková