Ministr životního prostředí Jan Dusík nominovaný za zelené dnes oznámil, že odchází z úřednické vlády Jana Fischera. Důvodem je jeho postoj k modernizaci elektrárny Prunéřov společností ČEZ. Neztotožnil se s premiérem.
Ministerstvo životního prostředí nevydalo žádné stanovisko k plánu ČEZ modernizovat elektrárnu Prunéřov II. Dusík to zdůvodnil tím, že s čistým svědomím nebyl schopen rozhodnout. "Premiér mé rozhodnutí neakceptoval a požádal mne o bezodkladné vydání stanoviska EIA," uvedl v prohlášení s tím, že právě to byl pro něj důvod k rezignaci na post ministra.
ČTĚTE TAKÉ: Experti z Norska: ČEZ v Prunéřově nechce to nejlepší
Protestní akce Greenpeace končí. Zlomilo je počasí
Nový ministr Dusík: Kdo netopí ekologicky, bude platit
Podle premiéra ale není vhodné rozhodnutí opakovaně odkládat. Zejména prý proto, že zákonné lhůty pro takové rozhodnutí již uplynuly. "V žádném případě však premiér rozhodnutí samotné neovlivňoval, neboť vždy plně respektoval, že je to záležitost odborné i věcné kompetence a odpovědnosti ministra životního prostředí" upozornil mluvčí vlády Roman Prorok.
Dusík při svém rozhodování vycházel z posudku expertů renomované norské firmy DNV. Chtěl na jejím základě požádat ČEZ, aby připravil novou variantu modernizace, nebo kompenzační opatření.
Podle Ondřeje Lišky, šéfa zelených, kteří Dusíka do vlády nominovali, kabinet rozhoduje pod tlakem energetického gigantu ČEZ. Společnost pak zkritizoval za to, že při přestavbě elektrárny nechce použít nejmodernější postupy. "Není důvod, aby u nás stála špinavá elektrárna s technologií osmdesátých let dvacátého století, navíc v době, kdy se čtvrtina energie vyváží," uvedl a dodal: "Za těchto okolností by rezignoval každý slušný ministr životního prostředí." Pokud by zelení měli nominovat nového zástupce do vlády, nebyl by to nikdo, kdo by se chtěl podvolit přání ČEZ, prohlásil Liška.
Dusík za své rozhodnutí sklidil potlesk zástupců nevládních organizací. "Je to odvážný krok," komentoval ministrovo rozhodnutí Jan Rovenský z organizace Greenpeace.
O záměru nechat posoudit vliv modernizace elektrárny Prunéřov na životní prostředí mezinárodní společností informoval Dusík letos v lednu. Proč k tomuto kroku vůbec přistoupil? Podle vlastních slov kvůli politickým a ekonomickým tlakům, které v té době pociťoval.
"Společnost ČEZ nechce českým posuzovatelům dát některé informace včetně výše plánované investice s odvoláním na obchodní tajemství. Zahraniční posuzovatelé mají mimo jiné zhodnotit, zda dokumentace předložená firmou stačí k vydání relevantního stanoviska," uvedl tehdy. Média v této souvislosti spekulovala o vlivu exministra a bývalého šéfa zelených Martina Bursíka.
Jan Dusík se ministerského postu ujal loni 30. listopadu. Ve funkci vystřídal Ladislava Mika, jemuž do té doby dělal náměstka. Své ministerské angažmá zahájil pěkně zostra. Prohlašoval, že lidé, kteří netopí ekologicky, budou muset sáhnout hlouběji do kapes. V kabinetu Jana Fischera byl ale spíš neviditelný.
Foto: ČTK, Lucie Pařízková