Člen vládní rady: <span>Hrozí občanské nepokoje</span>

Domácí
19. 11. 2008 15:54
Důvodem hrozby občanských nepokojů jsou události v Litvínově.
Důvodem hrozby občanských nepokojů jsou události v Litvínově.

Důvodem hrozby občanských nepokojů jsou události v Litvínově.Podle člena vládní rady pro záležitosti romské komunity Cyrila Kokyho hrozí Česku největší možné občanské nepokoje. Důvodem jsou události v Litvínově, kde policie v pondělí zabránila pravicovým radikálům pochodovat čtvrtí obydlenou z velké části Romy.

Pro server Romea.cz Koky uvedl, že politici včetně premiéra Mirka Topolánka (ODS) situaci podceňují, neboť jednání extremistů neodsoudili. Ministryni pro lidská práva a menšiny Džamilu Stehlíkovou (SZ) Koky vyzval, aby zvážila své další setrvání ve funkci.

ČTĚTE TAKÉ: Po střetech v Litvínově zůstalo čtrnáct zraněných

Politici včetně premiéra Mirka Topolánka podle Kokyho situaci podceňují, neboť jednání extremistů dostatečně neodsoudili. "Jsem absolutně znechucen posledními událostmi v Litvínově a zejména nereakcí politické elity včetně samotného předsedy vlády. Pan premiér by se měl přestat zabývat vnitrostranickými spory a tuto situaci vůbec nepodceňovat," uvedl Koky, podle něhož má Česko "našlápnuto na největší občanské nepokoje, které nás kdy mohly potkat".

ČTĚTE TAKÉ: Janov sčítá škody po bitvě. Policie obvinila 12 výtržníků

Server Romea.cz uveřejnil také prohlášení členů vládní rady pro záležitosti romské komunity. Podle nich se pravicoví extremisté snaží Romy vyprovokovat k násilí. Členové vládní rady ocenili ministra vnitra Ivana Langera (ODS), který podal návrh na zrušení Dělnické strany. "Vyzýváme i další vrcholné politiky, včetně vrcholných představitelů vlády České republiky, aby nezůstávali lhostejní k provokacím, které mohou vyvrcholit až v masové vraždění nevinných lidí," uvedli v prohlášení.

Do sídliště Janov se pokusilo proniknout asi 500 extremistů.Nebezpečí podle nich Romům nehrozí již jen od samotných příznivců neonacismu, ale navíc i od některých dalších lidí, kteří s nimi sympatizují.

Nebezpečí podle nich navíc Romům nehrozí již jen od samotných příznivců neonacismu, ale navíc i od některých dalších lidí, kteří s nimi sympatizují.

Stehlíková je nyní v Kanadě, kam v poslední době míří stále častěji právě čeští Romové a žádají zde o azyl. Stehlíková odjela přesvědčit kanadské úřady, že Romům v Česku nehrozí žádné nebezpečí; chtěla se také pokusit některé romské rodiny přesvědčit k návratu.

Litvínovské pondělní události byly zřejmě nejtvrdším střetem policie s radikály za několik posledních let. Do sídliště Janov obývaného převážně Romy se pokusilo proniknout asi 500 extremistů; vstupu jim bránila asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů s vrtulníkem, vodními děly a transportéry.

Lékaři po střetu ošetřili 16 zraněných, deset policistů a šest civilistů. Jednomu z extremistů utrhla prsty na ruce výbušnina, utrpěl i vážné popáleniny. Policisté stíhají pro výtržnosti 12 lidí.

Foto: Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ