Detektiv Krollu: Dělat dál na Čunkovi nemá smysl
16.07.2008 07:26 Aktualizováno 16.07. 13:20
Američtí detektivové z firmy Kroll sice odhalili při auditu financí vicepremiéra Jiřího Čunka řadu sporných záležitostí, ale další pátrání už by podle šéfa jejích detektivů Tommyho Helsbyho nemělo smysl. Helsby to řekl v rozhovoru pro Hospodářské noviny. Podle něj nelze usvědčit Čunka z korupce.
"Osobně pochybuji, že by stálo za to do dalšího vyšetřování investovat, a to jsme také panu Schwarzenbergovi řekli," uvedl Helsby.
Audit Čunkových financí, který si u agentury objednal ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, trval šest týdnů a zabývali se jím dva detektivové. Pomáhali jim další tři lidé a skupina překladatelů, rešeršistů a právníků.
Šéf vyšetřovatelů Helsby prohlásil, že na ně udělala velký dojem práce, kterou před nimi na případu odvedli čeští policisté a státní zástupci. Připustil, že některé věci mohli udělat lépe, případně zvolit jiné postupy. To, že trestní stíhání Jiřího Čunka zastavili, označil za správné.
Překlad prvních sedmnácti stran čtěte ZDE Poslední část překladu auditu čtěte ZDE
K osobě šéfa lidovců listu řekl, že si mnoho problémů způsobil svými prohlášeními. "Můj dojem je, že to byla spíš jeho nezkušenost a naivita, takže jeho vina se jevila větší, než byla ve skutečnosti," poznamenal Helsby.
Ministr v pondělí zveřejnil dosavadní výsledky vyšetřování. Některé otázky nebyly zatím objasněny, protože agentura Kroll neměla k dispozici všechny dokumenty z policejního spisu, který jí předal Jiří Čunek. Nevyjasněné tak dosud zůstává vyplácení cestovného v hotovosti nebo zůstatkové ceny za vsetínské byty.
ČTĚTE TAKÉ: Obrat v kauze Čunek: audit ještě není hotový
"Rozhodně to uděláme," řekl vyšetřovatel Helsby o Schwarzenbergově žádosti, aby Kroll prověřil i dosud chybějících přibližně sedm stovek stránek spisu. Vyšetřovatel vysvětlil, že detektivové mají k dispozici seznam obsahu celého materiálu. "Takže celkem dobře víme, co na těch chybějících stránkách je. A naše hodnocení je, že je velmi nepravděpodobné, že bychom na těch stránkách mohli najít něco, co by významně změnilo naše závěry," poznamenal bývalý novinář, který se detektivní práci u firmy Kroll věnuje už od roku 1981.
Helsby zdůraznil, že podle jeho informací celý asi 4000 listů obsáhlý spis nečetl ani sám Čunek a zřejmě vůbec nevěděl, že několik stovek stránek chybí. "Mohla to být chyba právníků, policistů či státních zástupců, kteří se jím zabývali. Vypadá to, že prostě chybí několik složek," uvedl detektiv.
Foto: Petra Mášová
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.