<span>Diag Human:</span> Štáva se brání. Dovoláním a ústavní stížností

Domácí
28. 7. 2009 06:00
Společnost Diag Human vrací úder. Podala dovolání a ústavní stížnost.
Společnost Diag Human vrací úder. Podala dovolání a ústavní stížnost.

Společnost Diag Human vrací úder. Podala dovolání a ústavní stížnost.Boj o miliardy, které jsou ve hře v arbitráži státu se švýcarskou společností Diag Human, se rozhořel naplno. Dubnový verdikt, jenž uznal prezidenta Hospodářské komory Petra Kužela za třetího rozhodce, napadli právní zástupci firmy podnikatele Josefa Štávy minulý týden hned ve dvou rovinách: dovoláním k Nejvyššímu soudu a ústavní stížností.

"Oba kroky jsme podnikli minulý týden. Samy o sobě nemají odkladný účinek, ale počkáme si, jak s nimi soudy naloží," potvrdil on-line deníku TÝDEN.CZ Jan Kalvoda, právní zástupce společnosti Diag Human.

ČTĚTE TAKÉ: Třetím arbitrem v kauze Diag Human bude Kužel

V obou opravných prostředcích se ohrazuje zejména proti tomu, že jmenování Petra Kužela třetím rozhodcem vážně narušuje základní principy arbitráže.

Jak on-line deník TÝDEN.CZ již dříve upozornil, Kužel působí jako aktivní funkcionář v dresu ODS a navíc studuje na stejné fakultě, kde vyučuje další z rozhodců - Milan Kindl (nominovaný ve sporu za stát).

ČTĚTE TAKÉ: Rozhodce v kauze Diag Human není právník

Kalvoda: Za úroky může populismus

Jan Kalvoda je přesvědčený, že verdikt soudu je protiprávní.Advokát Jan Kalvoda je přesvědčený, že verdikt pražského městského soudu, který potvrdil Petra Kužela třetím rozhodcem v arbitráži, nemá oporu v zákoně. "Nejde o otázku interpretace, je to protiprávní," říká Kalvoda v rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ.

 

Podali jste hned dva opravné prostředky. Zvrátí to výrok soudu?
Ani dovolání, ani ústavní stížnost nemají odkladný účinek. Nejvyšší soud však může odložit vykonavatelnost, o což jsme požádali. Stejně tak i Ústavní soud může leccos předběžně upravit.

 

Ve hře jsou miliardy korun. Máte spočítáno, kolik už naběhlo státní kase na úrocích za poslední dobu?
Úrok je přesně určen v nálezu z loňského srpna, a to částkou 1 287 877 denně.

 

Kolik to tedy dělá v souhrnu?
Zbytečné a nedbalé zvýšení platební povinnosti státu se dá spočítat od dvou dat. Od konce lhůty k podání přezkumu, tedy od 14. srpna 2008, to činí zhruba 470 milionů korun. Ukáže-li se, že byla podána zjevně neopodstatněně, bude to důkaz politicko-alibistických důvodů. Nebo ode dne, kdy byl perfektně jmenován doktor Motejl, na kterém se strany shodly, to je asi 300 milionů korun.

"Dostáváme se tím do paradoxní situace, kdy jedna strana dostává právo nominovat dva zástupce," zlobí se Kalvoda.

Půl roku čekání

Jeho stížnost již zaevidovali úředníci Ústavního soudu. "Dorazila minulý pátek, už jsem ji předala příslušné předsedkyni soudního senátu," informovala v pondělí Dagmar Hudcová z kanceláře soudu.

"Případem se bude zabývat senát, který nemá žádné nedodělané kauzy. Odhaduji proto, že do půl roku bude záležitost vyřešena," dodala Hudcová.

Na Nejvyšší soud musí dovolání teprve dorazit. "Ještě je to zřejmě u prvoinstančního soudu, zatím dovolání v ruce nemáme," uvedl mluvčí Petr Knötig.

Jisté tak zatím je jen to, že proces arbitráže čeká kvůli aktuálním krokům další zdržení. Na vrub české kasy přitom naskakují úroky za každý den prodlení z platby.

Ode dne, kdy uplynula lhůta k podání přezkumné žádosti, tedy od poloviny loňského srpna, to činí už zhruba 470 milionů korun.

Foto: Tomáš Novák

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ