Drogoví dealeři si oblíbili Česko. Kvůli <span>dostupným lékům</span>

Domácí
4. 4. 2008 11:50
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Varna pervitinu, kterou v minulých dnech objevila policie.Česko se stává rájem výrobců drog. Díky volně prodejným lékům, ze kterých se snadno vyrábí pervitin, se sem za obchodem stahují dealeři z celé Evropy. Potvrzuje to i poslední akce Národní protidrogové centrály, která odhalila nejlépe vybavenou laboratoř na pervitin za několik posledních let. Drogy z ní putovaly letadlem do Velké Británie.

Šéfové protidrogové jednotky už několik let žádají politiky: omezte vyhláškou prodej snadno zneužitelných léků. Zatím marně. V Česku se tak dál vesele vaří pervitin, vařiči totiž snadno získávají takzvaný pseudoefedrin z volně prodejných léků proti nachlazení, jako jsou Nurofen, Panadol či Modafen. "Dá se říct, že výrobci z celé Evropy sem jezdí kvůli tomu, že tady snadno získají z léků pseudoefedrin. Drogové gangy se profesionalizují, varen přibývá. Situace je alarmující," řekl serveru TÝDEN.CZ šéf protidrogové centrály Jiří Komorous.

K TÉMATU: Výroba pervitinu stojí na lécích proti chřipce

Poslední akce to jen potvrdila. "Zadrželi jsme gang pěti lidí. Tři Češi vařili drogu, jeden Angličan dodával peníze, další pak pervitin převážel do Británie letadlem," řekl Komorous. "Jednalo se o pracovníka nejmenované letecké společnosti, který měl AIDS a žloutenku typu C," dodal šéf protidrogového oddělení.

Akce byla výjimečná tím, že se jednalo o nejlépe vybavenou laboratoř, kterou za posledních několik let detektivové odhalili. "Laboratoř produkovala až půl kila pervitinu týdně, což by vydalo na dávky za milion korun. A to vše ve výjimečné kvalitě, se kterou jsme se dosud nesetkali," vysvětlil Komorous. Všichni zadržení jsou ve vazbě, hrozí jim nejvyšší možný trest - 10 až 15 let vězení.

Politici spí, dealeři si mnou ruce

Vařiči pervitinu skupují léky proti chřipce. Po stovkách.Profesionalizace a mezinárodní složení gangů nebude v budoucnu podle šéfa protidrogové jednotky nic výjimečného. "Pokud se nic neudělá s volně prodejnými léky, tak nás čeká temná budoucnost. Policie pomalu přestává stačit," nechal se slyšet Komorous.

Před několika týdny začala situaci řešit Česká lékárnická komora, která k tomu vyčlenila tým odborníků. Ti měli nalézt řešení a navrhnout ho politikům. Variant je několik - zařazení zneužívaných medikamentů na seznam léků na předpis, či omezení jejich prodeje. Vařiči totiž léky nakupují po stovkách balení. "Po několika týdnech se ale nestalo vůbec nic, ministerstvo zdravotnictví na to kašle," postěžoval si na liknavost politiků Komorous.

Omezení příjdou. Prý do roka

Ilustrační foto.Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ale tvrdí, že prodej zneužívaných léků komise ministerstva omezí. "Do prvního ledna 2009 musíme rozhodnout, jestli se léky s pseudoefedrinem budou prodávat pouze v omezeném množství. A já mohu říct, že to je téměř jisté," řekl serveru TÝDEN.CZ Havlíček. Šéf lékárníků nicméně potvrdil Komorousovy stížnosti na ministerstvo zdravotnictví. "Komise, která má hlídat prodej léků s pseudoefedrinem, existuje asi pět let, řešit se to ale začalo až teď," prozradil Havlíček.

Nicméně omezený prodej není podle Havlíčka konečným řešením. "Pro mě je to nedostačující. Z minulosti máme ověřené, že k úplnému vyřešení je potřeba tyto léky vydávat pouze na předpis," řekl Havlíček. Kdy se tak stane je ale podle něj ve hvězdách.

Protidrogová centrála v minulých dnech zadržela ještě další dealery. Dva Albánci se v Děčíně snažili prodat 1,5 kila heroinu v ceně téměř dvou milionů korun. "Jeden z mužů už byl u nás za držení drog odsouzen, ven se dostal na konci minulého roku na podmínku. Při zatýkání před několika lety kladl tvrdý odpor, před policisty nakonec utekl tak, že přeplaval řeku. Zatčen byl až o čtrnáct dní později, u sebe měl tehdy dvě kila heroinu. Je zarážející, že takového člověka u nás pustíme dřív z vězení," postěžoval si na závěr Komorous.

Foto: NPC, Ilustrační foto: Karel Šanda 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ