Počet nakažených žloutenkou typu A v Praze překročil 300 případů. Podle posledních odhadů pražské hygienické stanice je v Praze asi 320 nakažených. Jen ve středu přibylo 15 případů. Přitom loni v celém Česku nemoc špinavých rukou dostalo 128 lidí. V Praze onemocnělo žloutenkou již několik dětí. Jde o žačku deváté třídy základní školy a dva středoškoláky ze dvou různých škol. Ve čtvrtek o tom informovala pražská hygienička Zdeňka Jágrová.
Žloutenka se Prahou šíří od začátku prázdnin, původně v komunitě injekčních uživatelů drog. Velmi rychle se rozšířila do okolí Prahy i mezi lidi mimo rizikové skupiny. Aktuální číslo 320 je odhad. Přesný počet nemocných hygienická stanice nezná. Některé nákazy se totiž nakonec nepotvrdí. Množství hlášených případů se mění každým dnem.
Středočeský kraj dnes na jednání bezpečnostní rady rozhodl, že nabídne školám bezplatné očkování všech prvňáčků. Očkování bude dobrovolné. Kraj na ně ze svého rozpočtu uvolnil 5,5 milionu korun. Ve středních Čechách se od počátku roku nakazilo 81 lidí.
Praha, kde množství nakažených dnes přesáhlo 300, zatím k podobnému kroku nepřistoupila. Hlavní město a Středočeský kraj mají podobný počet obyvatel, asi 1,2 milionu. "V současné době se podobná akce v Praze nechystá, ale do budoucna ji nevylučujeme," řekl radní pro zdravotnictví Milan Pešák. Magistrát i Středočeský kraj na začátku epidemie naočkovali lidi z rizikových skupin, tedy bezdomovce a drogově závislé.
ČTĚTE TAKÉ: Středočeský kraj naočkuje prvňáky proti žloutence
Plno hlásí všechny infekční oddělení pražských nemocnic. Podle primářky infekční kliniky v nemocnici Na Bulovce Hany Roháčové se pacienti, na něž nezbude lůžko, posílají do Mělníka a Příbrami.
Podle středočeského hejtmana Petra Bendla hrozí, že pokud bude epidemie pokračovat dál stejným tempem, prozatím volná kapacita mělnické a příbramské nemocnice se také naplní. Podle něj není problém s místem, to by se snad našlo i na jiných odděleních. Potíže ředitelům nemocnic působí spíše nedostatek personálu školeného na infekční nemoci.
ČTĚTE TAKÉ: Boj s epidemií žloutenky: před nádražím se očkuje
Praha má infekční lůžka ve třech nemocnicích. Podle mluvčí pražské Thomayerovy nemocnice Martiny Štanclové je všech osm lůžek na infekčním oddělení v Krči trvale obsazených zhruba od konce léta. "Na 23 lůžcích našeho infekčního oddělení leží 23 pacientů," řekla mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová. Plno je i v tom největším s bezmála 60 lůžky, jež se nachází v nemocnici Na Bulovce.
Epidemie se zatím drží Prahy a středních Čech. Žloutenka typu A se šíří ještě v Moravskoslezském kraji a také na Pardubicku. V okolí Pardubic se vyskytlo 20 případů, zrovna dnes u jednoho školáka.
ČTĚTE TAKÉ: Bulovka odmítla otestovat, zda má muž žloutenku
Na Vysočině se nemoc zatím ve větší míře objevila u deseti lidí v léčebně dlouhodobě nemocných v Humpolci na Pelhřimovsku. Šest nemocných patřilo k personálu a čtyři k pacientům. V Olomouckém kraji se nemoc rozšířila mezi osm lidí, přitom loni za celý rok žloutenkou trpěli jen čtyři lidé. V Ústeckém kraji onemocnělo prozatím šest lidí. Epidemie tam prý nehrozí. Lidé byli na Ústecku naočkováni po povodních, vakcínu již dříve dostaly i děti ze sociálně slabých lokalit. Epidemiologové v celém Česku se přesto připravují na případné šíření nemoci. Rozesílají například letáky s informacemi a dopisy o nemoci.
Žloutence typu A se říká "nemoc špinavých rukou". Přenáší se fekální cestou. Nákaza tedy hrozí například na veřejných záchodcích. Prevencí je dobrá hygiena a očkování. Vakcína proti "áčku" přijde na 1000 korun.
Ilustrační foto: Profimedia, Petra Mášová