Nespokojení zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů vytáhli proti svému novému řediteli Jiřímu Pernesovi další trumf. Iniciativa NeUSTRčení ukázala právnický posudek, který má dokazovat, že Pernes při psaní jedné své knihy opisoval z diplomové práce studenta historie. "Je to nesmysl," říká Pernes.
Pernes se měl plagiátorství dopustit tím, že při psaní knihy o politikovi Emanuelu Moravcovi opsal celé pasáže ze starší diplomky studenta Josefa Vytlačila. Má to dokazovat jednak posudek právnické kanceláře, jednak analýza samotných zaměstnanců ústavu. Podle nich Pernes opsal více než třetinu své knihy, přičemž "vytěžil" sedmdesát procent Vytlačilovy práce. Iniciativa neUSTRčení, která nového šéfa ústavu kritizuje, tvrdí, že Pernes diplomku opsal včetně chyb.
ČTĚTE TAKÉ: Vědeckou radu ústavu totality opustili další členové
Čistka v ústavu totality: Pernes odvolal čtyři lidi
Gruša opustil ústav totality, nechce Pernese za šéfa
"Pan Pernes musel nutně opisovat, odjinud to nemohl mít," komentuje třináct let starou publikaci o protektorátním ministru školství Neela Winkelmann-Heyrovská z iniciativy NeUSTRčení. "Práce byla z velké části opsána," souhlasí i autor diplomky Josef Vytlačil.
"Je to nesmysl," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jiří Pernes, který mluví i o protiútoku vůči kritikům z řad zaměstnanců. "Samozřejmě zvolím nějaké vhodné právní kroky, abych se proti tomu jejich neustálému osočování ohradil," dodal bez bližších podrobností. Zároveň však připustil, že s diplomkou pracoval. "Pokud máme něco společného, tak to jsou jen společné citace z novin nebo ze spisů Emanuela Moravce," tvrdí Pernes.
ČTĚTE TAKÉ: Pernes není jediný historik s totalitní minulostí
Jenže NeUSTRčení se opírají i o posudek advokátní kanceláře Čermák, Hořejší, Matějka a spol. Ten říká, že Pernesova kniha je plagiátem. "Není vyloučeno, že se jedná o knihu porušující autorská práva k diplomové práci Josefa Vytlačila," píše se mimo jiné v posudku advokátů. "Taky si obstarám svou analýzu, jestli nepřestanou s tím nactiutrháním," rozčiluje se šéf ústavu.
Pernesovi kritici se s novým šéfem chtějí ve čtvrtek sejít a vyzvat jej, aby i kvůli plagiátu z roku 1997 z místa ředitele odstoupil.
VUML, čistka a plagiát
Jmenování nového šéfa od začátku provázejí spory. Nespokojeným zaměstnancům ústavu vadí především to, že jejich nový šéf studoval Večerní univerzitu marxismu a leninismu, aniž by o tom informoval radu ústavu, která jej zvolila do čela instituce. Pernes své působení v čele ústavu započal vyhazovem čtveřice lidí. Dusno bylo také při senátním veřejném slyšení petičního výboru k petici za vypsání nového výběrového řízení na obsazení ředitele ústavu a zrušení výsledku řízení, z něhož vzešel vítězně Pernes.
Zde si můžete přečíst závěr posudku a ukázky z obou prací. (Vytlačilova je zkráceně označena jako V, Pernesova P):
Závěr posudku a ukázky údajných plagiátů v knize J. PerneseFoto: Karel Šanda, Lukáš Werner