KSČM chce <span>sestřelit radarové smlouvy</span> ústavní většinou

Domácí
5. 10. 2008 12:37
Předseda KSČM Vojtěch Filip.
Předseda KSČM Vojtěch Filip.

KSČM navrhne, aby pro schválení radarových smluv s Američany byla ve sněmovně potřeba ústavní většina, tedy 120 hlasů. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl šéf komunistů Vojtěch Filip.

Tolik poslanců vládní koalice v dolní komoře nemá. Americká radarová základna by tak v Česku nemohla vzniknout.

Komunisti tvrdí, že stálá základna cizí armády v Česku nemá oporu v ústavě. Proto chtějí, aby smlouvy o americkém radaru v Brdech schvalovala ústavní většina poslanců. "Česká ústava nezná pojem protiraketová obrana. Při jejím vzniku v roce 1992 totiž česká společnost nepředpokládala, že u nás bude cizí vojenská základna, a proto budeme trvat na ústavní většině," řekl v neděli předseda komunistické strany Vojtěch Filip.

KSČM: Smlouvy dáme k soudu

Vicepremiér Alexandr Vondra však tuto tezi odmítl: podle vládních právníků to není třeba. "Pokud náš návrh neprojde, budeme uzavřenou smlouvu nadále zpochybňovat a tvrdit, že její uzavření je nelegitimní," prohlásil Vojtěch Filip a zároveň pohrozil, že jeho strana dá radarové smlouvy k Ústavnímu soudu.

ČTĚTE TAKÉ: Bush podepsal rozpočet s prostředky na radar v Česku

Předseda KSČM Vojtěch Filip.Sněmovna má smlouvy o radaru projednávat v prvním čtení na schůzi, která začne po krajských volbách v úterý 21. října. Není vyloučeno, že do konce října bude smlouvy schvalovat také Senát. Na rozdíl od sněmovny je prakticky jisté, že horní komora smlouvy podpoří.

Dalších dvě stě vojáků do Afghánistánu

Politici se zatím nedokázali shodnout ani na navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu. Proti návrhu občanské demokracie jsou komunisti, někteří lidovci i poslanci z řad zelených. Premiér Mirek Topolánek minulý týden prohlásil, že počítá s hlasy sociální demokracie, ale ani na ty se zřejmě nebude moci stoprocentně spolehnout.

Grémium sociální demokracie se totiž v sobotu usneslo na tom, že bude žádat poslanecký klub strany, aby hlasoval proti navýšení počtu vojáků v Afghánistánu. "Situace v Afghánistánu se nezlepšuje, jak tvrdí ODS. Podle britské diplomacie posílání dalších vojáků do Afghánistánu naopak situaci zhoršuje," řekl v neděli místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

ČTĚTE TAKÉ: Velitel britských vojsk: v Afghánistánu nemůžeme vyhrát

Na pěti místech v Afghánistánu je v současnosti čtyři sta vojáků. ODS chce počet navýšit o dalších dvě stě. V zahraničních misích by tak působilo necelých čtrnáct set českých vojáků. Návrh však musejí schválit obě komory parlamentu.

Foto: Petra Mášová, Grafika: TÝDEN.CZ

Autor: - red -

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ