Ministr vnitra Ivan Langer pravděpodobně nezbaví bývalého detektiva protikorupční policie Karla Tichého mlčenlivosti, aby mohl promluvit o obsahu spisu Krakatice. V diskusním pořadu televize Prima Partie ministr řekl, že by to bylo nezákonné.
Policista požádal na stránkách časopisu TÝDEN ministra o zbavení mlčenlivosti proto, aby se mohl bránit nařčením, že stojí za úniky ze spisu. Spis Krakatice podrobně mapoval aktivity zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka a figurují v něm jména řady politiků, mimo jiné i Langra. Části spisu se dostaly do médií.
ČTĚTE TAKÉ: Nechte nás promluvit, žádají autoři Krakatice Langera
Zaskočený Langer: Proč mají potřebu mluvit?
"S největší pravděpodobností té žádosti vyhovět nebudu moci, protože mi v tom přímo brání zákon," uvedl Langer. Podle něj ze zákona o ochraně utajovaných skutečností a o bezpečnostní způsobilosti jasně vyplývá, že policista či bývalý policista může být zbaven mlčenlivosti pouze na základě žádosti státních orgánů. Fyzická osoba však o to žádat nemůže. Ministr však dodal, že Tichý může na základě jeho povolení mluvit o případu s Inspekcí policie.
Detektiv zaslal ministrovi žádost počátkem tohoto týdne. Podle deníku Právo chce Tichý promluvit také o informacích, které jeho tým sbíral na dalšího kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře.
Detektivové chtějí mluvit
Tichého i další bývalé důstojníky Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu už vloni kvůli Krakatici vyslýchala Inspekce ministra vnitra. Výslechy začaly dva dny poté, co detektivové v časopisu TÝDEN vyzvali ministra Langra, aby je zbavil mlčenlivosti a dovolil jim o spisu mluvit.
ČTĚTE TAKÉ: Ministr Langer: Vím, že jsem v Krakatici
Tichý a jeho tým od poloviny 90. let vyšetřovali aktivity podnikatele Mrázka a založili spis Krakatice, v němž se objevují například jména Ivana Langra nebo poslance za ODS Vlastimila Tlustého. Ze spisu se ztratilo asi 1 600 stran, policie dodnes nezjistila, kdo informace ze spisu vynesl.
Kontroverzní podnikatel Mrázek byl zavražděn v lednu 2006, jeho smrt zůstala neobjasněná. Podle některých teorií byl zavražděn kvůli zákulisním tahanicím o ústeckou potravinářskou firmu Setuza.
Foto: ČTK