Nový šéf ústavu pro totalitu <span>studoval VUML</span>. Radní to neví

Domácí
22. 2. 2010 17:05
Jiří Pernes, nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.
Jiří Pernes, nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Jiří Pernes, nový ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.Jiří Pernes, který se stal v tajné volbě novým šéf Ústavu pro studium totalitních režimů, studoval VUML. Tedy Večerní univerzitu marxismu-leninismu. Radní, kteří ho zvolili, netušili, že se rok školil jako komunistický kádr. V oficiálním životopise se tím nechlubí. Hájí se tím, že ho ke studiu komunisti donutili a on nechtěl před lety ztratit svůj post ředitele muzea ve Slavkově.

Radní, kteří volili mezi ním a stávajícím ředitelem Pavlem Žáčkem, potvrdili on-line deníku TÝDEN.CZ, že o studijní minulosti Pernese neměli tušení. "O tom jsem nevěděla. V jeho životopise nic takového nebylo," podivila se předsedkyně Konfederace politických vězňů (KPV) Naděžda Kavalírová. "Ale je to jednoznačná informace, volili jsme správného člověka," dodala Kavalírková, která svůj hlas dala ve volbě dosavadnímu šéfovi ústavu Pavlu Žáčkovi.

ČTĚTE TAKÉ: Žáček ústav totality dál nepovede. Střídá ho Pernes
                        Šedý Pernes místo divokého Žáčka

Stejně jako Kavalírková hlasoval i další člen rady, místopředseda KPV Čestmír Čejka. "Nevěděl jsem to a nejsem z té informace právě šťastný. Zákon to všem umožňuje," řekl také radní ústavu a dokumentarista Patrik Benda, syn disidenta Václava Bendy.

"Škoda, že jsme tu informaci neznali. Věděli jsme, že nebyl členem KSČ, ale vedl muzeum, a to do určité míry znamenalo jistou míru kompromisu," míní další z radních rektor Masarykovy univerzity a politolog Petr Fiala. "Myslím ale, že je nutné posuzovat jeho osobnost jako celek," dodal.

ROZHOVOR S JIŘÍM PERNESEM: Každý musel za totality prostituovat, hájí se Pernes

Jiří Pernes je historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, specialista na habsburskou monarchii a jihomoravský kandidát politické strany Moravané do parlamentních voleb. Politickou dráhu na čas kvůli novému postu nechá ležet ladem. Studium na politické škole připustil až pár dní po zvolení v rozhovoru pro Lidové noviny.

Večerní univerzitu marxismu-leninismu, tedy politické proškolování komunistických kádrů, studoval Pernes v roce 1988 až 1989, kdy šéfoval muzeu ve Slavkově. Sám nepovažuje za chybu, že si roční ideové proškolování do životopisu nedal. "Je to prkotina. Pokud bych měl být zcela čistý, pak bych musel být o dvacet let mladší a nebo se živit celou dobu jako dělník," řekl na dotaz on-line deníku TÝDEN.CZ.

Bývalého ředitele Žáčka kapitola z Pernesovy minulosti překvapila.Pavel Žáček, Pernesův sok v boji o místo ve vedení ústavu, byl informací zaskočen. "Myslel jsem si, že mě už toho dnes moc nepřekvapí. Ale překvapí. Nevěděl jsem to, ale já to na rozdíl od členů Rady vědět nemusel," říká Žáček, který ještě netuší, zda v ústavu zůstane na jiné pozici, anebo odejde.

Externí komunistické školení bylo kdysi určeno především členům Komunistické strany Československa. Na okresní úrovni to bylo nejvyšší dosažitelné stranické vzdělání. Rozvíjející se poznání marxismu-leninismu mělo upevňovat třídní vědomí posluchačů, vychovávat k samostatnému politickému myšlení, schopnosti správně se orientovat, k tvořivému uplatňování získaných znalostí ve vlastní politické práci a pobízet k aktivitě při uskutečňování politiky KSČ. Získané teoretické a praktické znalosti pak měly v absolventovi upevnit komunistické přesvědčení a přimět ho k aktivnímu životnímu postoji.

Foto: ČTK a Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ