O hajlující kandidáty Dělnické strany se <span>zajímá policie</span>

Domácí
18. 9. 2008 08:40
Kandidáti Dělnické strany hajlují na akci Národního odporu.
Kandidáti Dělnické strany hajlují na akci Národního odporu.

Členové Národního odporu Jihlava.Policie se začala zajímat o fotografie hajlujících kandidátů do krajských voleb na Vysočině. Zatím však není jasné, zda budou neonacisté v barvách Dělnické strany stíháni. Snímek v úterý uveřejnil on-line deník TÝDEN.CZ.

Den po uveřejnění snímků zahájila policie vyšetřování. "Případ šetříme na vlastní podnět," říká jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková. "Policie nepřijala žádné trestní oznámení, týkající se těchto fotografií," dodala s tím, že všechny okolnosti zatím policie prošetřuje.

Na fotografiích z večírku je se vztyčenou pravicí zachycen Milan Hroch, volební lídr Dělnické strany na Vysočině (čtvrtý zleva). Vedle něj vlevo stojí Marek Kadlec, čtvrtý na stejné kandidátce. Mladící stojí před vlajkou neonacistické ilegální organizace Národní odpor. Hroch v minulosti organizoval srazy neonacistů. Dělnická strana přesto oficiálně tvrdí, že nemá s neonacisty nic společného.

Hroch se policejního šetření nezalekl. "Trestní oznámení na mne může podat každý, nevím, proč bych kvůli tomu neměl jít do voleb," řekl.

ČTĚTE TAKÉ: Na večírku hajlují. V říjnu kandidují na Vysočině

Zda bude skupinka ze snímku obviněna z podpory nacismu, není vůbec jisté.

"Existuje radikální názor některých státních zástupců, že hajlování musí provázet zvolání Sieg heil," říká Klára Kalibová ze sdružení Tolerance a občanská společnost. Kalibová vysvětluje, že pro právníky nemusí být pouze fotografie dostatečný důkaz, i když prokazatelně zachycuje hajlování. Šance, že by se snímky dostaly až k soudu, jsou podle Kalibové malé.

"Policie zahájila řízení, protože fotky se týkají Dělnické strany a mluví se o tom," míní Ondřej Cakl, který sleduje neonacistickou scénu. Dodává, že v současnosti policie odkládá mnoho případů, které by ještě před několika lety kvůli neonacistickému podtextu skončily u soudu.

Národní odpor hajluje nad hrobem Anežky Hrůzové.Skeptický je i další expert na neonacisty Miroslav Mareš. On-line deníku TÝDEN.CZ řekl, že i kdyby policie posoudila zdvižené pravice na fotografii jako hajlování, nemusí to být trestný čin. Pokud hajlují třeba opilci na stadionech, je to pouze přestupek. Podle policie totiž nepropagují nacismus. Mareš dodává, že soudy při posuzování zdvižených pravaček kladou příliš velký důraz na provedení, ne však na kontext činu. "Je-li tam vlajka Národního odporu, posiluje to neonacistické vyznění fotografie," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ. Podle něj Hroch a ostatní u soudu neskončí.

O Milana Hrocha se již dříve zajímala policie kvůli hajlování nad hrobem Anežky Hrůzové v Polné u Jihlavy. Tu měl v roce 1899 zabít Žid Leopold Hilsner. Případ vyvolal silné protižidovské nálady, proti kterým se postavil T. G. Masaryk.

Koncem loňského roku se nechala skupina neonacistů se zdviženými pravicemi vyfotografovat nad hrobem Hrůzové. Snímky se objevily na webu Národního odporu. Kriminalisté ale případ odložili, protože se jim nepodařilo získat originál fotografie, která měla Hrocha a ostatní muže usvědčit.

Foto: www.antifa.cz

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ