<span>Piráti v Akademii věd:</span> policie rozdala první obvinění

Domácí
3. 11. 2008 17:00
bez popisku 107771
bez popisku 107771

Byl to kapitální úlovek, s nímž se letos v dubnu přihlásili policisté z oddělení počítačové kriminality. V budově Akademie věd odhalili rekordně veliké úložiště nelegálních dat. Po půlročním vyšetřování hlásí specialisté na internetové zločiny, že mají pořádně "nabito". A za porušení autorských práv chtějí pro piráty vůbec první nepodmíněné tresty.

Už když v dubnu zajistili dva počítače z pirátského TopSite serveru (obdobných se ve světě provozuje zhruba jen stovka), mnuli si kriminalisté nad mimořádným úlovkem ruce. Množství nelegálních dat bylo totiž ohromující: přesáhlo čtyři terrabyty. V praxi to představuje na osm tisíc nezákonně pořízených hudebních alb, další tisícovku filmů a hry či software.

VÍCE ČTĚTE: Počítačoví piráti úřadovali v budově Akademie věd

Historický zátah ve "Slepé uličce"

* Policisté odhalili dva z takzvaných TopSite serverů, tedy úložišť s rozsáhlou kapacitou a superrychlým připojením. Pirátské skupiny na ně nahrávají kradené programy, filmy či hudbu, často ještě před datem jejich oficiální premiéry.

* Data se dále šíří přes takzvané peer-to-peer sítě, kde uživatelé vzájemně sdílejí nelegální kopie audiovizuálních děl.

* Podobných TopSite serverů je podle odhadu IFPI na světě zhruba stovka.

Nebývale rozsáhlá kapacita úložiště zaměstnávala specialisty z oddělení počítačové kriminality více než půl roku. S prvními výsledky vyšetřování tak přicházejí teprve nyní.

"Za porušení autorských práv jsme sdělili obvinění třem osobám, které stíháme na svobodě," potvrdila on-line deníku TÝDEN.CZ pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

Lovci počítačových pirátů si od případu slibují průlomový verdikt. Vůbec poprvé by totiž v Česku podle nich mohl padnout za zločiny na síti nepodmíněný trest.

"Soudnímu znalci se podařilo rozklíčovat i nepřístupné části harddisků. Vyšetřovatel drží řadu indicií, které všechny vypovídají v neprospěch obviněných," popisuje Pavel Bodiš z Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI), jež na existenci serveru policisty přivedla.

TAKÉ ČTĚTE: Lovci pirátů začali slídit i po malých rybách

Právě IFPI má nyní vyčíslit způsobenou škodu. Už první odhady hovoří o desítkách milionů korun. Pachatelům tak za jejich čin hrozí trest odnětí svobody až na pět let. Mimosoudní vyrovnání, které vyřešilo například nedávnou aféru pirátsky pořízené kopie snímku Simpsonovi ve filmu, se v daném případě zřejmě neuplatní.

"Obvinění zatím nejeví ochotu ke spolupráci. Kvůli závratné škodě ani nemají reálnou šanci na vyrovnání a odklon trestního stíhání," myslí si Bodiš.

Obvinění v utajení

Za nelegální Simpsonovy má Josef Šubr zaplatit 150 tisíc korun.Akademie věd, v jejíchž prostorách policisté nelegální server odhalili, je podle všeho v případu nevinně. Piráti pouze využili rychlého připojení v budově Ústavu termomechaniky, jenž prostory pronajímá soukromé firmě Elcomp.

Také její majitel Miloslav Hercog však trvá na tom, že společnost není hlavním viníkem. "Ty počítače zde mohly být jen servisovány," naznačuje Hercog. A dodává, že sám se obvinění neobává. "Mám svědomí čisté, vinu necítím," dodal podnikatel.

TAKÉ ČTĚTE: Filmový průmysl boduje, padají tresty za natáčení v kině

Totožnost obviněných zatím tají i kriminalisté. "Z taktických důvodů by nebylo vhodné v průběhu šetření zevřejňovat jejich jména," uvedla Miklíková.

Foto: Jan Schejbal

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ