ODS podpoří <span>letní vládu.</span> Lidovci ne, zelení chtějí jednat

Domácí
6. 4. 2009 19:06
Občanští demokraté schválili nedělní dohodu o vládě.
Občanští demokraté schválili nedělní dohodu o vládě.

Lidovci trvají na tom, aby Topánkův kabinet dokončil předsednictví.Zdá se, že dohoda o nové vládě krachuje. Lidovci oznámili, že se na skládání kabinetu odmítají podílet. V reakci na to zelení ohlásili totéž. Nechtějí asistovat velké koalici ODS a ČSSD. Občanští demokraté si teď lámou hlavy, jak na zvrat v jednáních odpovědět. Není vyloučeno, že ještě dnes v noci se sejdou šéfové koaličních stran.

Uběhlo čtyřiadvacet hodin a dohodu o překlenovací vládě a předčasných volbách podporují jen ODS a ČSSD. Zato lidovci a zelení k ní vznášejí výhrady, ačkoli s ní zprvu souhlasili. "Přiznám se, že mu úplně nerozumím," reagoval premiér Mirek Topolánek na lidovecké usnesení.

"Je to typické kategorické lidovecké možná," dodal. Strana zelených chce znovu o vládě jednat. "Mám tady sebou předběžnou dohodu podepsanou čtyřmi předsedy, stranám je potřeba nechat čas," řekl Topolánek. Přinejmenším do rána. "Až ho pochopíme, tak se k němu budeme vyjadřovat," komentoval Topolánek ještě závěr jednání lidovců.

Lidovci dávají ruce pryč

"Byli bychom jen stafáž. Je to v režii velkých stran," řekli lidovci. Závěr, že se nechtějí podílet na personálním obsazení vlády, stvrdily dvě třetiny straníků z celostátního výboru KDU-ČSL. Zelení tím považují všechny původní dohody za porušené a neplatné.

Texty usnesení lidovců a zelených z jednání stran najdete ZDE.

"My neboříme to, co se doposud vystavělo. My jen říkáme, že si KDU-ČSL uvědomuje, že by byla pouze stafáž. My jsme byli jediní proti rozbití této vlády a chtěli jsme, aby dovládla do voleb nebo konce předsednictví. To jsme neprosadili," řekl předseda Jiří Čunek.

Ani zelení nechtějí přihlížet velké koalici ODS a ČSSD a trvají na tom, že to musí být dohoda všech čtyř stran. "Strana zelených nebude asistovat velké koalici ODS a ČSSD," prohlásil místopředseda zelených Ondřej Liška. "Protože hrozí, že se českého předsednivtví ujme sám eurofobní prezident Klaus, vyzýváme všechny demokratické strany k urychlenému nalezení společného řešení," dodal Liška.

Lidovci navíc podpoří i předčasné volby, další část dohody z neděle. Ovšem pokud se k nim dojde ústavní cestou nebo přijetím zákona, který už leží v Senátu. "Nemusíme být v každé vládě, bude to odpovědnost těch tří stran," komentoval místopředseda strany Stanislav Juránek.

Co bude dál, lidovce nechává klidnými. "Myslím, že ostatní strany budou pokračovat v dohodách. Naše hlasy nebudou chybět," doplnil předseda strany Jiří Čunek. Zelení k dalším jednáním vyzývají a přidávají také jeden požadavek: Topolánkův kabinet by měl ve Strakově akademii vydržet až do konce předsednictví a ne jenom do května.

Pokud by však dohoda přece jen nakonec padla a celou krizi by musel řešit prezident Václav Klaus, podle informací on-line deníku TÝDEN by to zase tak příliš lidovcům nevadilo. Vláda v demisi by totiž pokračovala dál. "Ten souboj s Klausem není náš, to je věc ODS," řekl jeden ze straníků. "Vzhledem k tomu, že že se českého předsednictví ujme sám eurofob prezident Klaus, vyzýváme ostatní strany k dohodě," pokračoval i Liška ze Strany zelené.

Máme svoje priority

V neděli byli lidovci u dohody o nové vládě, dnes už to neplatí.Stalo se tak to, co naznačovali někteří straníci už dopoledne. A to, že KDU-ČSL nebude jen nečinně přihlížet dohodě velkých stran a bude chtít v rozbíhající se eurokampani prosadit také "svoje" priority.

Lidovci už v pátek, kdy se dohoda rodila ve sněmovně, veřejně oznámili, že by rádi dovládli v koaliční vládě do konce předsednictví nebo do předčasných voleb. A navíc chtěli, aby se jednání urychlila a nekonzultovalo se s KSČM, jinak z nich zcela odstoupí.

ČTĚTE TAKÉ: Přežije dohoda o Fischerovi alespoň den? Lidovci nevědí
                      
Koalice a ČSSD se dohodly. Premiérem má být Fischer

Podmínku rychlosti premiér Mirek Topolánek splnil. Lidovcům dokonce nevadí ani navrhovaný premiér Jan Fischer. Přestože byl v době totality členem KSČ.

Dohodu na úřednické vládě bude ještě projednávat výkonná rada ODS. ČSSD původně nechtěla dále dohodu pitvat, protože s ní byla spokojena, kvůli lidovcům se ovšem v úterý ráno sejde nejužší vedení. .

"Jsem přesvědčen, že dohody se mají dodržovat. Každý politický subjekt, který nedodrží včerejší dohodu demokratických politických stran na předčasných volbách a přechodné vládě, ponese odpovědnost za eskalaci politické krize, které tato dohoda zatím efektivně zabraňuje," ostře zareagoval na rozhodnutí lidovců předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Lze očekávat, že jednání ODS také nebude klidnou selankou. Poslanci občanských demokratů minulý týden dávali hlasitě najevo, že shodu s ČSSD na čemkoliv, nebudou schopni svým pravicovým voličům dostatečně vysvětlit. Nakonec ale dali Topolánkovi důvěru, aby překlenovací vládu vyjednal.

Jednání výkonné rady ODS předčasně opustil primátor Pavel Bém. Připustil, že malé strany situaci komplikují, současný stav vyjednávání o úřednické vládě však nechtěl komentovat. "Je to těžký," řekl pouze.

Foto: Jan Schejbal, Jan Zatorsky, Robert Sedmík

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ