Obstrukce ve sněmovně stokrát jinak. ODS boduje
05.02.2010 14:58 Původní zpráva
Jednací řád sněmovny dává poslancům, zdá se, nekonečný prostor k rozličným obstrukcím a také k odvetám. Zatímco ODS si pomohla řečněním nad programem, absencemi ministrů i poslanců a nekonečnými přestávkami, ČSSD zavelela k mimořádným schůzím.
Nová taktika tak znamená, že poslanci budou jednat i třetí týden a rovnou ve třech schůzích s pevně určeným programem. ČSSD chce srovnat skóre, zatím ji totiž ODS úspěšně blokuje, aby mohla odhlasovat své "předvolební" zákony.
ČTĚTE TAKÉ: Levice válcuje sněmovnu. Zkouší vrátit mateřskou
V úterý se to možná povede, den si zamluvila levice, která chce jednat o třináctých důchodech, poplatcích u lékaře nebo nemocenské. Na program se ale dostal i lidovecký zákon, který má zvýšit mateřskou a vládní zákony potřebné k vydání dluhopisů. Ve středu začne další schůze vládními zákony a hned po ní poslanci ODS hodlají v další mimořádné schůzi debatovat nad kauzou nákupu stíhaček Gripen za vlády ČSSD. Kontroverzní téma doplní horní zákon, kolem kterého se už přes týden dohadují a urážejí premiér Jan Fischer a jeho autor exministr Martin Bursík (SZ).
A ve čtvrtek? Začne čtvrtá, mimořádná jednodenní schůze. Téma? Čtyři zákony ČSSD a KSČM. Kdo s koho?
Haló, Barták chybí
Nová pravidla obstrukcí jsou jasná. Každá minuta se počítá. A když chybí na jednání sněmovny premiér a v lavici nesedí ani jeden z vicepremiérů, nemůže se jednat. Obstrukční fintu s absencí jednoho ze tří mužů vlády zopakovala ODS i tento týden. Zatímco minulý týden zastavil jednání vicepremiér Martin Barták (nominovaný ODS), který najednou musel k lékaři ve sněmovně, tento týden poslanci přes hodinu čekali na premiéra Jana Fischera. Vicepremiér Barták byl v zahraničí, Jan Kohout v nemocnici a Fischer šel jednat s předsedou ČSSD o protikrizových opatřeních.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci nevěděli, jak jednat. Tak skončili schůzi
Ve čtvrtek, kdy jsou na programu interpelace poslanců na vládu, kupodivu zničehonic chyběli i sami poslanci. V jednu chvíli elektronický systém evidoval méně než 67 přítomných, což je minimální počet potřebný pro to, aby se sněmovna mohla usnášet.
ČTĚTE TAKÉ: Poslanci o prodeji letiště nerozhodli, raději šli domů
Další typ obstrukce se objevil už minulý týden, kdy se hned první den zadrhlo jednání poté, co poslanci tak výrazně doplňovali program, až schůzi přerušili s tím, že se v programu už nevyznají. Právo na hodiny trvající přestávku pak využil klub ODS ještě několikrát, když se schylovalo ke klíčovému hlasování. Poté buď uběhla lhůta, kdy se bod mohl projednávat, a nebo prostě už jen nezbyl žádný čas do konce jednacího dne. A skončilo se hned.
Nečas jako Fidel
Když už schůze běžela a nedala se přerušit či ukončit, ovládl zdržovací taktiku za řečnickým pultem dokonale exministr Petr Nečas (ODS), kterému za to komunisté začali přezdívat Fidel. To na počest kubánského revolučního vůdce Castra proslulého velmi dlouhými projevy. Nečas navrhl vyřadil asi tři desítky bodů, nazval to racionalizací sněmovní schůze a každý návrh obsáhle zdůvodňoval. Poté zase vystupoval v diskusi opět s časově náročnějšími proslovy.
ČTĚTE TAKÉ: Nečas si dával na čas, poslanci mu přezdívají Fidel
I když se po této nečaso-zkušenosti levice vytasila s protiútokem a odhlasovala, že každý řečník může vystoupit pouze dvakrát a mluvit jen deset minut, ODS na to vyzrála. Když poslanec vystupuje se stanoviskem šéfa klubu, může mluvit neomezeně dlouho. Tak Petr Nečas, odpůrce zvyšování sociálních výdajů, mluvil opět a opět dlouho. A zase se nemohlo hlasovat.
Kalousek: Mám zakázáno ukazovat
Na pomoc s řečnickým uměním přispěchal ODS i Miroslav Kalousek (TOP 09). Za středeční více než hodinovou přednášku o vzniku krize u zákona o daních si vysloužil i kritiku poslance Davida Ratha a Bohuslava Sobotky ČSSD). Ovšem nakonec k ní přibyly další minuty přestřelek, do kterých se zapojila i levice.
"Jsou příspěvky, na které se dá reagovat pouze nonverbálně, a to mi Schwarzenberg zakázal," reagoval Kalousek na Ratha a Sobotkovi vzkázal: "Příště prosím nechte své svědomí plout po vlnách mých vět a otevřete srdce mým slovům a poznáte pravdu." Rath se nedal: "Já musím ocenit tedy blahodárné působení pana knížete Schwarzenberga na vás. On říkal, že jeho předci dělali z těch nejhorších a nejodpudivějších pytláků své hajné a že proto vás angažoval jako svého hlavního výkonného předsedu TOP 09."
Tečku dodal šéf klubu KSČM Pavel Kováčik: "Pan Kalousek mluvil velmi hezky a taky velmi dlouho, ještě jsem ho tak dlouho mluvit neslyšel. Možná kdyby to taky trošičku zkrátil, ale tady se nemělo dostat totiž vůbec na nic, tak nám to nevyčítejte, je to jako hovor o provaze v domě oběšencově."
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.