Platy ústavních činitelů se podle sněmovny mají v příštím roce snížit o čtyři procenta, stejně jako mzdy zaměstnanců placených ze státního rozpočtu. Stát by tak ušetřil 126,7 milionu korun. Návrh nyní posoudí Senát. Strana zelených neuspěla s návrhem o dvojnásobné snížení platů. Ani ČSSD neprosadila snížení platů o pětinu a rozšíření okruhu představitelů státní moci, jichž by se to mělo týkat.
Jen šestnáct poslanců bylo ochotných zvednout ruku pro osmiprocentní snížení platu, naopak čtyři procenta dolů sněmovnou hladce prošla. "Je to minimum, na kterém se sněmovna dokázala shodnout, my jsme chtěli zajít se solidaritou dál, ale nenašlo se dost hlasů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ šéf zelených Ondřej Liška.
ČTĚTE TAKÉ: Sněmovna schválila Janotův úsporný balíček
Soudci i státní zástupci se brání snížení platů
Vláda: Platy politiků a soudců budou nižší
Kromě zelených stáli o výraznější zásah do příjmů zaměstnanců placených ze státních peněz i komunisti či ČSSD. Snížení platů až o pětinu či rozšíření na větší okruh představitelů státní moci se však prosadit nepodařilo.
"Kdepak sociální demokrat, ten si na peníze nesáhne. Vzpomeňme si na to, až zase budou povídat o potřebě sociální soudržnosti ve společnosti," glosoval tuto situaci exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
V kritice poslaneckého klubu ČSSD se k němu přidali i komunisti. "Je s podivem, že pan Sobotka nemá za sebou všechny členy svého klubu. Službu mu vypověděla snad polovina z nich," rozčiloval se šéf KSČM Vojtěch Filip.
Foto: Jan Schejbal