Rekordman Paroubek: vládu chce svrhnout už počtvrté
21.10.2008 10:45 Původní zpráva
Ještě žádný z šéfů opoziční strany nebyl tak snaživý jako současný předseda ČSSD. Jiří Paroubek se ve středu pokusí připravit vládu Mirka Topolánka (ODS) o důvěru. Pohrává si přitom s myšlenkou, že by mu v tom tentokrát mohli pomoci koaliční lidovci.
ČSSD, jako vítěz krajských voleb, veřejně vyzvala KDU-ČSL: vyslovte vládě nedůvěru, my na vás budeme myslet při sestavování krajských koalic. "Kdyby lidovci pochopili, že se blíží jiné angažmá, to by zrychlilo a zjednodušilo jednání," řekl předseda sociálních demokratů.
Jiří Čunek však už v neděli večer - poté, co měl za sebou setkání s Paroubkem - jasně řekl, že lidovci budou držet spolu. "Věřím tomu, že poslanecký klub KDU-ČSL bude hlasovat jednotně," utvrzoval nahlas Čunek.
A zatím to vypadá, že v KDU-ČSL se zrádce nenajde. Poslanec Ludvík Hovorka, který se v minulosti několikrát přiklonil k opozici, totiž jasně řekl, že vládu podpoří. "Teď nemám důvod hlasovat proti vládě," prohlásil. Jde mu prý o čtyři konkrétní Julínkovy zdravotnické zákony, kterými se zatím sněmovna nezabývala. Právě Hovorkovo jméno už o víkendu zmínil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
Hlasování o nedůvěře |
20. června 2007 - Příčinou prvního pokusu bylo, že ČSSD nedokázala prosadit, aby se sněmovna zabývala kauzou Jiřího Čunka. 5. prosince 2007 - ČSSD to zkusila podruhé. S vládou znovu hlasovali přeběhlíci Melčák a Pohanka. ČSSD nebyla kompletní - nepřišel Petr Wolf, který později stranu opustil. 30. dubna 2008 - Třetí, opět neúspěšný pokus. S ČSSD hlasoval nezařazený poslanec Evžen Snítilý. |
Pomohou nezařazení?
ČSSD doufá i v pomoc přeběhlíků Miloše Melčáka a Michala Pohanky. Paroubek v pondělí odeslal dopis bývalému předsedovi strany Miloši Zemanovi a vyzval ho k návratu do strany. Zeman by podle něj mohl přemluvit Melčáka s Pohankou, aby ve středu hlasovali s ČSSD proti koalici.
ČTĚTE TAKÉ: Paroubek vyzval k návratu Zemana, ten o tom neuvažuje
Hlasování o vyslovení nedůvěry Topolánkovu kabinetu bude ve středu. "To je dost času na to, aby někteří vládní poslanci uvažovali o tom, jak hlasovat s ohledem na posun ve vůli lidu," řekl předseda Paroubek.
K vyslovení nedůvěry potřebuje opozice nejméně sto jedna hlasů. Sociálních demokratů je ve sněmovně sedmdesát, komunisti mají dvacet šest členů. K těmto devadesáti šesti hlasům tedy potřebuje levice ještě nejméně pět poslanců z řad koalice.
ČTĚTE TAKÉ: Odstřelí ČSSD vládu? Rebelové váhají, komu pomohou
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.