Ministři SZ odmítli plnit úkoly, které souvisejí s vládou přijatými krátkodobými opatřeními proti krizi, které byly dohodnuté s tripartitou. Předseda Strany zelených Ondřej Liška vládní rozhodnutí označil za vítězství průmyslové lobby. Zelení se podle něj v tomto týdnu rozhodnou, zda za stávající situace má smysl, aby jimi nominovaní ministři zůstali ve vládě.
Premiér Jan Fischer novinářům řekl, že reagovat bude, až nová situace nastane.
"Samozřejmě není vyloučeno, že toto rozhodnutí vlády bude mít nějaké politické konsekvence," řekl novinářům na tiskové konferenci po jednání vlády její předseda. Celá vláda při závěrečném hlasování s 38 body krátkodobých protikrizových opatření podle něj souhlasila, s výjimkou ministrů životního prostředí Jana Dusíka a pro lidská práva Michaela Kocába.
"Je zcela absurdní, aby v době, kdy se lidé na Ostravsku dusí smogem, vláda přijímala úkol nepředkládat do sněmovny novelu zákona o ovzduší. Takovýto požadavek vzešlý z jednání tripartity jasně dokládá, že se vláda dostala pod silný tlak lobbistů průmyslových společností, se kterým si neví rady," myslí si o návrhu předseda Strany zelených Ondřej Liška.
"Vláda neustupuje žádné průmyslové lobby. Toto je výsledek jednání se sociálními partnery," zdůraznil předseda vlády.
ČTĚTE TAKÉ: ODS a zelení na severu Čech: Vesnice bourat nechceme
Paroubek: O prolomení limitů těžby rozhodne referendum
Zelení upozorňují, že nepřijetí novely zákona o ochraně ovzduší bude mít navíc negativní dopad na veřejné rozpočty: "Sice to umožní ušetřit náklady soukromým podnikům, ale zároveň to zvýší náklady na léčbu řady chronických onemocnění."
ČTĚTE TAKÉ: Tripartita kývla na 38 protikrizových opatření
Ostravu dusí prach, limity jsou dvojnásobně překročené
Návrh dále počítá s prolomením těžebních limitů v severních Čechách, výstavbou jezů na Labi, dostavbou dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín či s rekonstrukcí elektrárny Prunéřov. Zelení tyto kroky označují za "bezprecedentní prosazování zájmů velkých průmyslových společností pod zástěrkou 'dohody se sociálními partnery'". Některá krátkodobá protikrizová opatření totiž vzešla z jednání tripartity minulý týden.
Chybí analýza
Zeleným vadí, že tyto kroky nejsou podloženy podle jejich slov žádnou seriózní analýzou, která by dokládala, že jejich přijetí pomůže snížit veřejný dluh. "Ve skutečnosti jsou tyto návrhy nehorázným pokusem ždímat ze státního rozpočtu další finance ve prospěch soukromých společností - těžařských, energetických či plavebních," myslí si Liška.
Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal