Po debaklu v krajských volbách utržila vládní koalice další tvrdou ránu. V prvním čtení se jí nepodařilo prosadit podobu rozpočtu pro rok 2009. Mezi poslanci se však následně rozhořel spor o to, zda návrh postupuje do druhého čtení. Nakonec byla schůze přerušena a situaci rozsoudí až legislativní oddělení sněmovny.
V nepřehlednou legislativní bramboračku vyústil dnešní boj o podobu státního rozpočtu. Zákonodárci totiž předkládaný návrh ani neschválili, ani jej nevrátili vládě k přepracování. Mezi poslanci se tak rozhořel spor o to, zda rozpočet postupuje do druhého čtení, či nikoliv.
"Nacházíme se v bezprecedentní situaci," reagoval ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj přesto návrh postupuje. "Jsem přesvědčen, že návrh postupuje. Nicméně se zvyšuje míra rizika na jeho neschválení," dodal Kalousek.
Opoziční poslanci naproti tomu mají za to, že návrh rozpočtu neprošel. Předseda sněmovny Miloslav Vlček proto v osm hodin večer usiloval o to, aby se jednání přerušilo a nastalou situaci mohlo posoudit legislativní oddělení.
ČTĚTE TAKÉ: Tlustý dusí Topolánka. Nepodpoří rozpočet
Proti tomu se ohradil ministr Kalousek - prý k tomu není žádný důvod. Sněmovna už si totiž dříve odhlasovala, že v úterý může jednání protáhnout až do devíti večer.
Spletenec názorů tak rozetl až šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek, jenž požádal o přestávku na poradu klubu a de facto tím schůzi ukončil.
Poslanecká sněmovna se nyní zmítá v nejistotě. Rozsoudit ji má až dodatečný výrok legislativních odborníků.
Rána za ránou
Pro vládní koalici je to nicméně další políček v řadě. Na úterním zasedání, které zahájilo říjnovou schůzi dolní komory parlamentu, totiž kabinet premiéra Mirka Topolánka původně chtěl pohodlně prosadit rozpočet na příští rok. Jenže se svým plánem narazil.
A podle všeho se vůbec poprvé v historii zákonodárcům v prvním čtení nepodařilo prosadit doporučení rozpočtového výboru.
Jako první proti návrhu vystoupil někdejší ministr financí Vlastimil Tlustý (sám člen ODS). Kritizoval, že vláda počítá s nereálným odhadem růstu české ekonomiky ve výši téměř pěti procent.
"Čím více budeme snižovat odhad růstu, tím více se přiblížíme realitě. Nebezpečí opaku je větší a existuje," řekl Tlustý. A nabídl vládě, ať si vezme lhůtu na přepracování materiálu. Ten by znovu předložila v době mezi 10. až 20. listopadu. Ovšem ani tento návrh neprošel.
ČTĚTE TAKÉ: Odstřelí ČSSD vládu? Rebelové váhají, komu pomohou
Jeho názor "nastartoval" ministerského předsedu Topolánka, jehož nepřátelství s Tlustým přerostlo v otevřenou nenávist. "Doufám, že je vám všem nyní jasné, že pan poslanec Tlustý už nechodí se zapnutým mikrofonem, ale že vynáší informace z klubu přímo," hřímal premiér.
A vládní koalice proto ihned rozjela naplno záchranný plán. Na sérii utajených schůzek se snažila přesvědčit rebelující poslance, aby hlasovali pro rozpočet. Premiér Topolánek si vzal stranou Juraje Ranince a Jana Schwippela, kteří nedávno opustili klub ODS.
O kus dále přesvědčovali o výhodnosti návrhu zelené poslankyně Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou jejich šéf Martin Bursík a ministr financí Miroslav Kalousek. "Nezlobte se, nemám čas. Spěchám za panem ministrem," prohodila pouze Zubová. O čem budou za zavřenými dvěřmi jednat, se vyjádřit odmítla.
K Tlustého kritice se připojili i opoziční politici. Předseda ČSSD Jiří Paroubek podobu rozpočtu zcela odmítl. A nabídl kabinetu premiéra Topolánka jinou variantu: pokud by vláda zohlednila nižší tempo ekonomického růstu, zastavila snižování daní i sociálního pojištění a ukončila snahy o privatizaci důchodového systému, mohla by získat hlasy sociálních demokratů.
ČTĚTE TAKÉ: Klaus se zastal hejtmanů ODS
Rekordman Paroubek: vládu chce svrhnout už počtvrté
"V takovém případě bychom mohli uvažovat o případné podpoře jako hlavní opoziční strana, která nese spoluzodpovědnost za vývoj Česka v době blížící se finanční krize," uvedl Paroubek.
Foto: ČTK, Jan Schejbal