České dráhy vyrážejí do boje proti častému zpožďování vlaků. Zavádějí však novinku, která přinese cestujícím spoustu problémů. Od prosincového vydání nového jízdního řádu totiž budou vlaky čekat na opožděné přípoje maximálně pět minut. Zpoždění vlaků přitom bývá i několikanásobně větší.
Od 9. prosince vejde v platnost nový jízdní řád, ke kterému se vztahuje i tato novinka. „Vlaky s označením Expres, Rychlík, Spěšný a Osobní budou čekat na zpožděné přípoje nově pět minut, poté odjíždí," řekl serveru TÝDEN.CZ manažer komunikace Českých drah Radek Joklík. „Přípojný vlak kategorie SC, EuroCity, InterCity a EN čeká na zpožděné přípoje pouze do doby svého pravidelného odjezdu," dodal.
Co to znamená v praxi? Václav R. pracuje v Praze a každý den jezdí domů do Milovic. Aby se tam dostal, jede rychlíkem do Lysé nad Labem, kde přestupuje na osobní vlak. Od teď pokaždé, když se rychlík z Prahy zpozdí o více než pět minut, mu přípoj do Milovic prostě ujede.
Zpoždění pěti vlaků v pátek 23. listopadu Rychlík 852 Praha - Plzeň Rychlík 666 Brno - Plzeň Rychlík 695 Ústí n. L. - Liberec Os 4081 Nezamyslice - Přerov Os 8274 Tábor - Benešov |
TÝDEN.cz zkusil orientačně zjistit na oficiálních stránkách Českých drah, jaké zpoždění má dnes pět náhodně vybraných spojů. Test dopadl jednoznačně: cestující tří rychlíků a jednoho osobního vlaku by totiž od prosince při přestupu měli smůlu, do pětiminutového limitu se vešel pouze jeden spoj.
Cestujícím, jejichž vlak se zpozdil, tak zbývají dvě naděje. Vlaky totiž budou výjimečně čekat na zpožděné přípoje v případě, že přestupujících bude velké množství. Druhý případ zahrnuje poslední noční spoje, na které budou vlaky čekat vždy. „O překročení pětiminutové čekací doby bude moci rozhodnout dispečer osobní přepravy v případě, že mu vlaková četa zpožděného spoje nahlásí vyšší frekvenci přestupujících cestujících," vysvětluje Joklík. „Poslední noční vlaky pak budou na zpožděné spoje čekat vždy. Čekací doba se v těchto případech bude řídit aktuální situací, ale může být i desítky minut," dodal.
České dráhy tak reagují na situaci, kdy dostaly od Olomouckého kraje pětimilionovou pokutu, kterou zapříčinilo právě přílišné zpožďování vlaků. Olomoučtí totiž měli ve smlouvě s drahami speciální klauzuli o sankcích v případě poskytování špatných služeb. Tato praxe se zalíbila i ostatním krajům, které vyhlásily, že se v nových smlouvách s drahami zařídí stejně.
PŘEČTĚTE SI: Dráhy zaplatí za zpoždění. Pokut bude přibývat
Se změnou přišly samy dráhy. Ministerstvo dopravy serveru TÝDEN.CZ sdělilo, že s novinkou nemá nic společného. „Ministerstvo žádné takové nařízení nevydalo," řekl Jan Ciesler z tiskového oddělení úřadu. „Je plně na straně dopravce, aby vyvážil čekací doby tak, aby případné zpoždění lavinovitě nenarůstalo a nezavinilo tak postižení neúměrně velkého počtu cestujících a rozvrácení jízdního řádu v celém regionu," dodal Ciesler.
Foto: Petra Mášová, archiv Týdne