Při atentátu v Islámábádu <span>zahynul český</span> velvyslanec

Domácí
21. 9. 2008 10:06
Plameny šlehaly ze zničeného hotelu téměř celou noc.
Plameny šlehaly ze zničeného hotelu téměř celou noc.

Kráter způsobený mohutnou explozí před hotelem Marriott.V troskách hotelu Marriott v pákistánském hlavním městě Islámábádu, který se stal v sobotu terčem pumového atentátu, se dnes našlo tělo českého velvyslance v Pákistánu Iva Žďárka.   Sdělila to mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Z trosek bylo dosud vyproštěno 54 mrtvých těl.

O úmrtí ambasadora informoval média pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání. On také Ždárkovu smrt podle Opletalové oznámil velvyslancově rodině. Vedle českého diplomata zahynuli v troskách hotelu po ohromném výbuchy ještě tři další cizinci.

České velvyslanectví v Islámábádu sdělilo, že velvyslanec pobýval  v pětihvězdičkovém hotelu centru Islámábádu sám. Marriott vyhledávají hlavně cizí státní příslušníci a bohatší Pákistánci.

"Podle pákistánských bezpečnostních sil se velvyslancovo tělo našlo v noci na dnešek. Výbuch nastal kolem 20.00 místního času (17.00 SELČ) a podle české ambasády velvyslanec asi pět minut po výbuchu po telefonu odpověděl, že je v pořádku. Několik minut poté však zavolal zpět a žádal o pomoc, chtěl být z hořícího objektu evakuován.

"Byl to zkušený diplomat, který předtím pracoval ve Vietnamu. V Pákistánu Ivo Žďárek pobýval několik měsíců. Je to ztráta pro českou diplomacii i pro Českou republiku," řekl náměstek ministra zahraničních věcí České republiky Tomáš Pojar televizní stanici Z1.  

Osudné, smrtící vteřiny. Zaběry bezpečnosní kamery vozu s trhavinou.

ČTĚTE TAKÉ: Výbuch v Islámábádu usmrtil desítky lidí

Počet mrtvých, které si vyžádal sobotní teroristický útok, stoupl na 54 poté, co dnes záchranáři v troskách objevili další mrtvá těla. Při útoku, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, bylo zraněno dalších 271 lidí, oznámily oficiální zdroje.

Mrtví a zranění v jedné z nemocnic.Poradce předsedy vlády Rahmán Málik řekl, že útok připravili lidé z kmenových oblastí na pákistánsko-afghánském pomezí. Všechny stopy vedou tam, sdělil. K útoku, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, bylo použito 600 kilogramů trinitrotoluenu a vojenské trhaviny RDX.

Pákistánská televize dnes odvysílala záběry bezpečnostní kamery, na níž je vidět dění u bezpečnostní kontroly těsně před výbuchem. Řidič žádal strážce, aby zvedli závoru, ale ti to odmítli. Za ním stálo auto s lékařem, který byl přivolán k akutnímu případu a žádal stráže, aby nákladní vůz odstavili stranou.

Protože strážní psi něco větřili, odmítli policisté auto pustit dovnitř. V kabině řidiče byl pak vidět výbuch a začal se v ní šířit oheň. Jeden ze strážců běžel k autu s ručním hasicími přístrojem a snažil se plameny uhasit. Pak následovala exploze hlavní trhaviny, při níž se kamera rozbila, takže zde záznam končí. Bomba vyhlubila si sedm metrů hluboký kráter.

Podle Málika byly v autě také granáty a použit byl rovněž aluminiový prášek, který znásobil plameny, jež po výbuchu zasáhly hotel. Uhasit se je podařilo až dnes. Záchranáři teď prohledávají pokoj po pokoji a hledají další těla. Budově prý hrozí zřícení

ČTĚTE TAKÉ: Útok je vzkaz nové vládě Pákistánu: skončete to s USA  

Islámábádské nemocnice přijali téměř tři stovky zraněných.Důvodem umístění rezidence českého velvyslance v Pákistánu v hotelu Marriott byla podle náměstka ministra zahraničních věcí Pojara dlouhodobě složitá a špatná bezpečnostní situace v zemi.

Podle Pojara bylo ráno po atentátu  nezvěstných 21 cizinců, mezi nim i jeden dánský diplomat. Podle dostupných údajů však některé zahraniční mise v Islámábádu v tu dobu ještě žádná konkrétní čísla neuváděla, protože se stále snažila udělat si o situaci celkový přehled.

Velvyslanec Ivo Žďárek.Němci například hovoří o sedmi zraněných, původní obavy z mrtvého krajana se nepotvrdily. USA potvrdily smrt dvou Američanů, dalším zabitým cizincem je občan Vietnamu.

Britský tisk píše o třech zraněných britských diplomatech. Podle pákistánského tisku má být mezi desítkami zabitých pět žen.

Sebevražedný útok na Marriott v centru pákistánského hlavního města nese rukopis teroristické sítě al-Kajda nebo jejích spojenců, uvádějí média s odvoláním na zdroje v amerických tajných službách.

Fotogalerii z místa výbuchu najdete ZDE

Útok přišel jen pár hodin poté, co nový pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí pronesl poprvé projev v parlamentu, jehož budova stojí ani ne půl kilometru od hotelu Marriott. V době útoku byli Zardárí, premiér Júsuf Ráza Gílání a někteří poslanci v rezidenci předsedy vlády, která leží také necelých 500 metrů od hotelu.

Pákistánské bezpečnostní síly se domnívají, že pravým terčem teroristů byli právě tito politici. Útočníky prý nakonec odradila bezpečnostní opatření kolem vládních budov, a proto zaútočili na luxusní hotel, který podle agentur symbolizuje styky Pákistánu a západních cizinců.

Plameny šlehaly ze zničeného hotelu téměř celou noc.Podle zpravodajské stanice BBC, která se odvolává na pákistánské bezpečnostní síly, byla pravým terčem teroristů právě tato sešlost vrcholných pákistánských politiků. Útočníky prý nakonec odradila hustá koncentrace vojáků v okolí vládních budov, a proto zaútočili na luxusní hotel, který podle agentur symbolizuje styky Pákistánu a západních cizinců.

Český ministr zahraničních věci Karel Schwarzenberg ostře odsoudil teroristický útok v Islámábádu a vyjádřil soustrast rodinám obětí. Útok označil za pokus o destabilizaci Pákistánu v klíčovém období po nedávných prezidentských volbách. Uvítal prohlášení vlády Pákistánu, že tato událost neoslabí její rozhodnost v boji proti teroristům.     

 Kdo byl Ivo Žďárek

 

Narozen 6. listopadu 1960 v Trutnově, ženatý, dva synové

Vzdělání:
1985 - ukončení magisterského studia na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů; specializace na Čínu
1988 - Právnická fakulta Univerzity Karlovy v Praze
1993 - studijní pobyt na Stanfordově univerzitě, USA
2000 - Diplomatická akademie Ministerstva zahraničních věcí ČR

Profesní dráha - výběr:
1986 - řadový pracovník odboru asijských zemí Federálního ministerstva zahraničních věcí Československa, Praha

1988 až 1991 - vicekonzul na československém generálním konzulátu v Šanghaji, Čína  

1993 až 1994 - zástupce ředitele odboru Asie a Pacifiku na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Praha

leden 1995 až září 1999 - generální konzul ČR v Šanghaji, ČLR

2000 až 2001 - zástupce ředitele odboru kulturních vztahů na Ministerstvu zahraničních věcí ČR, Praha

2004 - srpen 2008 velvyslanec ČR v Hanoji, Vietnam

od srpna 2008 velvyslanec ČR v Islámábádu, Pákistán

Snímky mrtvých vyproštěných z trosek. Pomozte s identifikací...

Foto: AP, Reuters a min. zahraničí ČR

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ