Přesvědčení o tom, že rozhodnutí USA instalovat v Česku radarovou základnu je nezvratné, v Mnichově vyjádřili vicepremiér Alexandr Vondra a ministryně obrany Vlasta Parkanová po setkání s poradcem amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Jamesem Jonesem. Vondra podpořil úvahy o zapojení Ruska do budování protiraketové obrany.
S Jonesem hovořili společně s ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem na okraj 45. Mnichovské bezpečnostní konference, která začala v bavorské metropoli.
ČTĚTE TAKÉ: Roztávání studených válečníků v Mnichově?
Vondra i Parkanová prakticky vyloučili, že by radar v České republice nakonec instalován nebyl. Jones podle nich takovou možnost ani nenaznačil.
Vondra: Radar nesouvisí se smlouvami o jaderných zbraní
Vondra však připustil, že by do projektu mohlo být zapojeno Rusko.
"Má smysl orientovat protiraketovou obranu tak, aby tu byla skutečně nabídka nějaké spolupráce s Ruskem. K tomu jsme se vždycky stavěli otevřeně," prohlásil Vondra po setkání s jedním z významných členů americké delegace, které do Mnichova vyslal prezident Barack Obama.
Vondra zároveň zdůraznil, že budování "alianční" protiraketové obrany nijak nesouvisí se smlouvami o snížení stavu jaderných zbraní (START).
ČTĚTE TAKÉ: Polský tisk: USA a Rusko se sbližují. Základna vzdalujeObě záležitosti přitom dal tento týden do souvislosti například britský deník The Times. Podle něj Obama hodlá jednat s Ruskem o snížení jaderného arzenálu obou zemí o 80 procent na 1000 jaderných hlavic. To si však prý zároveň vyžádá přehodnocení a možná odložení záměru instalovat radar v Česku a raketová sila v Polsku. Takové spekulace by podle Vondry dávaly smysl pouze v případě, že by chystaný protiraketový štít byl namířen proti Rusku. A to není, ujistil.
Bývalý československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier dokonce minulou neděli řekl, že Američané od projektu odstoupí a zdůvodní to hospodářskou krizí.
ČTĚTE TAKÉ: Projekt radaru skončí v šuplatech, míní Dienstbier
Radar se může zdržet, připouští Parkanová
Parkanová naznačila, že zjevně nový pohled USA na protiraketový systém by celý projekt mohlo zdržet, rozhodně však ne pohřbít. "Ty drastické titulky o tom, že radar je pohřben Obamou - takový pocit si skutečně nemohl z těch jednání, z nichž jsme přišli, odnést nikdo," prohlásila Parkanová po setkání s Jonesem.
Od výstavby protiraketového štítu ve střední Evropě Spojené státy v Mnichově znovu odrazoval ruský vicepremiér Sergej Ivanov. Potvrdil, že Rusko upustí od svého záměru umístit rakety krátkého doletu Iskander v kaliningradské oblasti v případě, že v Česku ani v Polsku nebudou žádné opěrné body USA. Potvrdil tak předchozí prohlášení ruského prezidenta Dmitrije Medveděva a ruského ministerstva zahraničí.
ČTĚTE TAKÉ: Zelení v parlamentu odsunuli únorové jednání o radaruNěco jiného by podle Ivanova bylo, kdyby Spojené státy, Evropa a Rusko bezpečnostním hrozbám čelily společně. Ivanov tak nepřímo varoval, že ke zvýšení napětí by vedlo budování protiraketové obrany v případě, že zůstane jednostrannou americkou záležitostí. Umístěním svých základen v Polsku a Česku by pak Spojené státy podle Ivanova daly najevo, že jejich skutečným cílem je odstrašení ruského jaderného potenciálu.
Foto: Jan Zatorsky, Lucie Pařízková, ČTK