Rakev s českým velvyslancem na cestě do Česka
22.09.2008 14:02 Původní zpráva Aktualizováno 22.09. 15:53
Letadlo s ostatky českého velvyslance Iva Žďárka, který v sobotu zahynul v troskách hotelu Marriott v pákistánském hlavním městě Islámábádu, míří do České republiky. Přistát na ruzyňském letišti by armádní speciál měl ve tři čtvrtě na devět večer. Kariérní diplomat se stal jednou z obětí pumového útoku. Česká vláda své dnešní jednání zahájila minutou ticha.
Jak a kdy proběhne pohřeb, zatím není zřejmé. „To záleží na jeho rodině," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ Jiří Beneš, mluvčí ministerstva zahraničních věcí.
Při pumovém atentátu zahynulo nejméně 53 osob a další stovky byly zraněny. Žďárek v Marriottu dočasně bydlel poté, co teprve v létě převzal funkci českého velvyslance v Pákistánu. V hotelu bydlel údajně proto, že v rezidenci byla posilována bezpečnostní opatření.
TAKÉ ČTĚTE: Pákistán: v hotelu měli být při útoku premiér a prezident
Do země přijel z diplomatické mise ve Vietnamu. Mezi obětmi byla i Žďárkova vietnamská přítelkyně. Jeho manželka, s níž má dva syny, byla tou dobou v Praze.
Oběti se v hotelu udusily plynem
Okolnosti jeho tragického úmrtí jsou zatím nejasné. Nákladní auto explodovalo před hotelem Marriott v sedm hodin večer středoevropského času.
Pět minut poté Žďárek telefonuje svým kolegům a říká, že je v pořádku. Několik minut nato volá zpět a žádá o pomoc. Co se stalo mezi tím?
On-line deník TÝDEN.CZ se spojil s reportérem České televize Tomášem Etzlerem, který je přímo na místě v Islámábádu. „Z toho, co mi řekli místní záchranáři vím, že se skoro všichni mrtví udusili plynem. V Marriottu po explozi nákladního auta vybuchl plyn a celý hotel se ocitl v plamenech."
ČTĚTE TAKÉ: Marriott byl důkladně střežen, říká náměstek Tomáš Pojar
Výbuch v Islámábádu usmrtil desítky lidí
Útok, k němuž se zatím nikdo nepřihlásil, nese podle USA rukopis teroristické sítě al-Kajda nebo jejích spojenců.
Letoun, který původně zásoboval české vojáky v Afghánistánu, byl měl dnes ve tři čtvrtě na devět večer přistát na letišti v Praze Ruzyni.
Velvyslanec Žďárek je dle dostupných údajů zřejmě teprve druhým Čechem, který se jako civilní osoba stal obětí teroristických útoků v zahraničí.
Prvním se v červenci 2005 stal čtyřiadvacetiletý Petr Kořán z Ústí nad Labem, který zemřel při útoku v egyptské rekreační oblasti Šarm aš-Šajch.
Vojenských obětí už má český boj s terorismem více. Například dnes byli v afghánské provincii Lógar při útoku na jejich základnu zraněni tři vojáci. Letos už v Afghánistánu zemřeli dva příslušníci českých ozbrojených sil, sedm bylo zraněno. Jeden voják zemřel a dva byli zraněni už v loňském roce.
Fotogalerii z místa výbuchu najdete ZDE
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.