Dráhy lákají školáky: Dáme vám <span>kapesné dva tisíce</span>

Domácí
8. 1. 2009 07:30
Dráhy lákají školáky: Pojďte k nám, dáme vám kapesné.
Dráhy lákají školáky: Pojďte k nám, dáme vám kapesné.

Dráhy lákají školáky: Pojďte k nám, dáme vám kapesné.České dráhy hledají nové zaměstnance už na základních školách. Chtějí je navnadit na obory středních dopravních škol. Čím? Slibují stipendium dva tisíce měsíčně, příspěvek na bydlení a další výhody. Za to ale po maturitě budou muset u drah pracovat pět let.

Je to poprvé, co České dráhy s něčím takovým přišly. "Očekáváme velký zájem, jsme schopni podpořit až sto studentů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí drah Radek Joklík.

Na železnicích nyní pracují čtyři tisíce strojvedoucích. Většině z nich už je přes padesát. " Až první stipendisté vystudují, řada strojvůdců bude již na odchodu do penze a měli bychom jich nedostatek. Potřebujeme ale i jiné provozní zaměstnance," vysvětlila Blanka Havelková z personálního oddělení drah.

Pět let u drah

 Seznam partnerských škol

Společnosti chybí strojvůdci i průvodčí.

1. Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště Břeclav

2. Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Gustava Habrmana Česká Třebová

3. Střední škola České Velenice

4. Střední průmyslová škola strojní a dopravní Děčín

5. Střední odborná škola Nové Město na Moravě

6. Střední odborná škola dopravní a Střední odborné učiliště Ostrava - Vítkovice

7. Střední průmyslová škola dopravní Plzeň

8. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola dopravní Praha 1

9. Střední škola elektrotechniky a strojírenství Praha 10

Podmínkou zařazení do stipendijního programu je úspěšné absolvování přijímacího pohovoru a uzavření smlouvy. Student se zaváže, že bude po maturitě minimálně pět let pracovat pro České dráhy. Dokument podepíší rodiče. Pětiletý úpis je podle Joklíka dán proto, že strojvedoucím se člověk nestane hned po škole. "Chce to určitě nějakou praxi a na to je pět let tak akorát," dodává Joklík.

"Přihlášky do programu přijímáme do konce února, následovat budou přijímací pohovory a nezbytná zdravotní prohlídka. Smlouvy potom podepíšeme do září 2009," dodala Havelková.

Žáci, kteří se rozhodnou studovat jednu z devíti vybraných středních odborných škol, dostanou kromě dvou tisícovek i zdarma jízdenku na vlak a získají ještě příspěvek na bydlení. Během programu na posluchače čekají i zajímavé praxe u drah nebo brigády v období letních prázdnin.  Na to společnost vyčlenila tři miliony korun ročně.

Školy program vítají

"Jsme určitě rádi, že dráhy s takovým programem přišly. A to z toho důvodu, že je důležité, aby se zvýšil zájem žáků o obory a nevěnovali se pouze všeobecnému vzdělávání," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel Vyšší odborné školy a Střední odborné školy Gustava Habrmana Milan Kment.

ČTĚTE TAKÉ: Řemeslo má krajem pozlacené dno

Pokud žáci podmínky nesplní a odstoupí od smlouvy, budou muset veškerou finanční podporu vrátit.

Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ