České dráhy hledají nové zaměstnance už na základních školách. Chtějí je navnadit na obory středních dopravních škol. Čím? Slibují stipendium dva tisíce měsíčně, příspěvek na bydlení a další výhody. Za to ale po maturitě budou muset u drah pracovat pět let.
Je to poprvé, co České dráhy s něčím takovým přišly. "Očekáváme velký zájem, jsme schopni podpořit až sto studentů," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí drah Radek Joklík.
Na železnicích nyní pracují čtyři tisíce strojvedoucích. Většině z nich už je přes padesát. " Až první stipendisté vystudují, řada strojvůdců bude již na odchodu do penze a měli bychom jich nedostatek. Potřebujeme ale i jiné provozní zaměstnance," vysvětlila Blanka Havelková z personálního oddělení drah.
Pět let u drah
Seznam partnerských škol |
1. Střední odborná škola průmyslová Edvarda Beneše a Střední odborné učiliště Břeclav 2. Vyšší odborná škola a Střední odborná škola Gustava Habrmana Česká Třebová 3. Střední škola České Velenice 4. Střední průmyslová škola strojní a dopravní Děčín 5. Střední odborná škola Nové Město na Moravě 6. Střední odborná škola dopravní a Střední odborné učiliště Ostrava - Vítkovice 7. Střední průmyslová škola dopravní Plzeň 8. Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola dopravní Praha 1 9. Střední škola elektrotechniky a strojírenství Praha 10 |
"Přihlášky do programu přijímáme do konce února, následovat budou přijímací pohovory a nezbytná zdravotní prohlídka. Smlouvy potom podepíšeme do září 2009," dodala Havelková.
Žáci, kteří se rozhodnou studovat jednu z devíti vybraných středních odborných škol, dostanou kromě dvou tisícovek i zdarma jízdenku na vlak a získají ještě příspěvek na bydlení. Během programu na posluchače čekají i zajímavé praxe u drah nebo brigády v období letních prázdnin. Na to společnost vyčlenila tři miliony korun ročně.
Školy program vítají
"Jsme určitě rádi, že dráhy s takovým programem přišly. A to z toho důvodu, že je důležité, aby se zvýšil zájem žáků o obory a nevěnovali se pouze všeobecnému vzdělávání," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ ředitel Vyšší odborné školy a Střední odborné školy Gustava Habrmana Milan Kment.
ČTĚTE TAKÉ: Řemeslo má krajem pozlacené dno
Pokud žáci podmínky nesplní a odstoupí od smlouvy, budou muset veškerou finanční podporu vrátit.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek