Každé desáté dítě v Česku zažilo kyberšikanu
16.02.2010 13:12
Každé desáté dítě zažilo za poslední půlrok takzvanou kyberšikanu, tedy šikanování přes SMS zprávy nebo po internetu. Vyplývá to z průzkumu projektu na minimalizaci šikany.
Zástupci občanského sdružení Aisis a Nadace O2, kteří projekt organizují, se ale zaměřili i na kyberšikanu namířenou na učitele. Výsledky ukázaly, že více než pětina dětí pokládá za zábavné svého kantora natáčet na video a pak jej zesměšňovat.
PSALI JSME: Ředitelé škol: Pokyn o kyberšikaně je šaškárna
VIDEO: Jak se chovají děti ve škole? Agresivně a krutě
"Někdy mi kluci i holky píšou urážlivé SMS a taky mě natočili na telefon. A dali to na internet - jak se svlékám nebo jak jsem na WC," uvedla třeba jedna z účastnic průzkumu. Právě prostřednictvím mobilního telefonu se odehrává nejvíc případů kyberšikany, vzhledem k rostoucí oblibě sociálních sítí typu Facebook ale zřejmě bude sílit šikana i přes tento kanál.
Bude hůř
"Dá se předpokládat, že kyberšikana v budoucnosti dál poroste, tak jak porostou počítačové dovednosti dětí. A informace rodičů a přístup školy budou v tomto případě klíčové," uvedla ředitelka sponzorující nadace Ivana Šatrová. Některé školy prý zatím nechtějí kyberšikanu řešit, argumentují přitom tím, že se toto chování neodehrává na půdě školy.
Proto letos dostanou všechny základní školy materiály pro učitele, v kterém bude uvedeno, jak se s dětmi o tomto problému bavit a jak nastavit ve třídě taková pravidla, aby se podobné nepřátelské chování nevyskytovalo. Do roku 2012 bude také díky grantu ministerstva školství proškoleno v oblasti šikany více než 600 pedagogů.
Facebook proti učitelům
Kyberšikana se od klasické šikany liší hlavně tím, že už není skrytá. Malí násilníci si týrání nebo zesměšňování spolužáka či učitele natáčejí a zveřejňují. Takto existuje například na Facebooku mnoho skupin zaměřených proti konkrétnímu učiteli. Děti zde pak navíc kantora v diskuzích urážejí nebo se mu posmívají.
Jana Udatná, která projekt na minimalizaci šikany řídí, však uvedla případ, kdy si paní učitelka také zřídila profil na Facebooku a začala zde se svými žáky komunikovat.
Dozvěděla se tak mnoho věcí ze třídního kolektivu, na které nebyl ve škole prostor nebo se kterými se jí děti styděly tváří v tvář svěřit.
Ilustrační foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.