Svoboda torpéduje dar charitám. <span>16 let starou závětí</span>

Domácí
28. 5. 2008 07:30
bez popisku 67991
bez popisku 67991

Cyril Svoboda vytáhl do boje proti charitě. V červnu bude soud.Ministr Cyril Svoboda v boji o milionové dědictví vsadil na nejistou kartu. Podle nejnovějších informací, které shromáždil TÝDEN.CZ, nemůže závěť, již Svoboda drží v ruce, před soudem obstát. Přesto lidovecký politik rozjíždí spor, který může připravit charitní spolky o desítky milionů. Svoboda riskuje jediné - vlastní politické renomé.

Vše se točí kolem dědictví restituentky Marie Kaprálkové, která po sobě zanechala dvě závěti: podle jedné lidoveckému ministrovi Cyrilu Svobodovi odkázala milion korun. Podle druhé, kterou vytáhl právě Svoboda, by mu měl připadnout činžovní dům v Dejvicích, jehož tržní hodnota může dosáhnout až jednoho sta milionů korun.

Jak se nyní on-line deníku TÝDEN.CZ podařilo zjistit, rukou psaná závěť, s níž operuje Svoboda, pochází už z roku 1992. Marie Kaprálková přitom sepsala u notáře a před svědky rok před smrtí jiný testament, v něm své nemovitosti - dva činžovní domy na lukrativních místech Prahy - odkazuje charitním spolkům. Soud za pár dní bude rozhodovat, který z dokumentů je platný. Podle oslovených právníků by rozhodování soudce nemělo být těžké. Novější závěť by měla mít jednoznačně přednost.

O KAUZE ČTĚTE: Svoboda se přetahuje o činžák s charitním spolkem

 Podivné dědictví v datech

10. 7. 1992 Kaprálková odkazuje v rukou psané závěti činžovní dům v Dejvicích Svobodovi. Na ostatní majetek nepamatuje.

1. 11. 2004 Kaprálková u notáře před svědky sepisuje novou závěť, v níž své nemovitosti odkazuje charitě.

24. 6. 2005 Kaprálková umírá.

Červen 2008 Soud bude rozhodovat, která ze závětí platí.

"Pokud se závěti nevylučují, mohou stát vedle sebe. Jestli se ovšem vztahují ke stejné věci, tak vedle sebe neobstojí. A zpravidla platí ta pozdější," řekla právnička Dagmar Raupachová. "Samozřejmě za předpokladu, že obě závěti mají všechny náležitosti," dodala.

A závěti Kaprálkové se jednoznačně vylučují: obě listiny zmiňují dům v Dejvicích. Jednou je slibují Svobodovi, podruhé Domovu svaté Rodiny.

Duševní zdraví a výhrůžky

Třebaže šance Cyrila Svobody nejsou velké, dává všanc svou pověst charitě přejícího politika a zkouší dům vysoudit. "Myslím, že pan Svoboda nemá co ztratit. Nic neriskuje, může jenom získat," vysvětluje si Svobodův postup Šárka Jakoubková z Nadace Jedličkova ústavu, který má podle novějšího testamentu získat druhou z nemovitostí Kaprálkové - dům v Bělohorské ulici. "Poplatky za soudní řízení jsou minimální. Když prohraje, nebude ho to bolet, když vyhraje, získá desítky milionů."

V poslední vůli, kterou se ohání charitní sdružení, figurují kromě Domova svaté Rodiny a Nadace Jedličkova ústavu ještě dvě soukromé osoby. Jednou z nich je právě Cyril Svoboda, jemuž Kaprálková v nové závěti odkázala milion korun. Jako poděkování, že jí na začátku devadesátých let pomohl s restitucí rodinného majetku.

Podle informací serveru TÝDEN.CZ ministr zpochybňuje duševní zdraví Kaprálkové před smrtí. V žalobě tvrdí, že "zdravotní stav zůstavitelky vylučoval schopnost pořídit závěť". A také, že dokument nepodepsala dobrovolně. Bývalí sousedé už proto obdrželi pozvánku k soudu, kde mají svědčit. "Chtějí po nás, abychom vypovídali u soudu, zda byla paní Kaprálková před smrtí svéprávná," uvedl bývalý soused restituentky. Právní zástupce Nadace Jedličkova ústavu Tomáš Kutnar odhaduje, že Svobodovy námitky u soudu neobstojí. "Svědci, kteří Kaprálkovou znali, tvrdí, že byla až do smrti čilá a duševně zcela v pořádku. Naše šance vyhrát spor jsou proto vysoké," uvedl Kutnar.

Svoboda mlčí a mlčí

Charitní spolky bojují o peníze pro postižené. S Cyrilem Svobodou.Zatímco Cyril Svoboda může soudem pouze získat, institucím, které pečují o mentálně a tělesně postižené, jde o mnohem víc. "Dědictví paní Kaprálkové by nám výrazně pomohlo v rozvoji projektů. Naše činnost by nebyla možná bez dárců a příznivců, kteří nás podporují," poznamenala Jakoubková. K dědictví se ovšem Jedličkův ústav ani tři roky po smrti mecenášky nedostal.

Sám ministr stále zarytě odmítá svůj postup vysvětlit. "Nemám, co bych k tomu řekl," řekl agentuře ČTK. A stejně neoblomná je i jeho mluvčí Simona Cigánková. Zdrženliví jsou i kolegové z partaje. "Já k tomu nemám co říct, je to otázka na soudce, od toho jsou placeni," vykroutil se šéf poslaneckého klubu lidovců Pavel Severa.

Foto: Robert Zlatohlávek, Jedličkův ústav

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ