Tajná agentka PR agentury: Platí mě za reklamu
06.03.2009 13:00 Rozhovor
PR agentury si najímají lidi na vychvalování výrobků, které mají za úkol prodat. Doposud se provalilo jen několik případů, kdy PR agentury orodovaly v diskusních fórech a na blozích za vlastní produkty. On-line deníkTÝDEN.CZ vypátral ženu, která za 25 tisíc korun měsíčně doporučuje výrobky z firemního portfolia.
Na webu vystupuje pod přezdívkou Alicebellini, pro rozhovor se představila jako Gabriela Jelínková. Ale ani to nemusí být její pravé jméno.
Jak jste se k takové práci dostala?
Vystudovala jsem obor Public relations a marketing na Univerzitě Karlově a pak nastoupila do PR agentury. Před rokem jsem musela z osobních důvodů odejít, tak mi nabídli tuto externí spolupráci.
ČTĚTE TAKÉ: Chválím za peníze. Na webu přibývá skrytá reklama
Kolik lidí se živí takovým lobbováním na diskusích?
Rozdíl je mezi zaměstnanci firmy, kteří mají od šéfa nakázáno vlastní výrobky propagovat, a mezi PR firmou, která platí lidi za takovou práci. Tisíce zaměstnanců vychvalují svou firmu, protože musí, nebo z patriotismu. České PR agentury si takhle drží asi několik desítek lidí. Dá se říct, že v každé diskusi je někdo z branže, kdo do ní aktivně zasahuje, nebo ji alespoň sleduje.
Proč k takové nekalé reklamě PR agentury přistoupily?
V Česku se pravidelně provádí průzkum, který ukazuje přesycenost reklamou. Lidé jsou z jejího návalu otrávení a ze svých zkušeností již vědí, že reklamy lžou. Počítačem zhuštěné a prodloužené fotografie řas už ženu ke koupi řasenky nepřesvědčí. Ale když najde na diskusním fóru třicet žen, které si řasenku vychválí do nebes, okamžitě si ji poběží koupit. Kolik skutečných žen se skrývá za třiceti identitami, už pochopitelně neřeší.
ČTĚTE TAKÉ: Výdaje za reklamu na internetu porostou možná o čtvrtinu
Pohádka o lásce a značkách je plná reklamy
Pod kolika identitami vstupujete do diskusí?
Je jich kolem třiceti, čtyřiceti. Administrátoři mi je průběžně promazávají a já zase zakládám nové. V přezdívkách, e-mailových adresách a heslech musím mít systém, jinak by se ze mě brzy stala schizofrenička. Fotografie a identity čerpám nejčastěji ze serveru Lide.cz.
ČTĚTE TAKÉ: Hrubé příjmy médií z reklamy stouply prý o 8,7 procenta
Loni se provalil případ, kdy stážistka PR agentury Bison&Rose vychvalovala produkty ČSOB a Poštovní spořitelny v diskusích pod několika falešnými jmény a ještě napadala nabídku konkurenční mBank. Jak je možné, že na vás se ještě nepřišlo?
Lidi z Bisonů usvědčila IP adresa a neprofesionální přístup k falešným identitám. Stáhli si první fotku dívky, na kterou natrefili, a používali v diskusích stejné obraty, moc "tlačili na pilu". PR agentura se pochopitelně chrání tím, že nejsem její zaměstnanec. Navíc mám za zády technickou podporu, která zajišťuje, aby byla moje IP adresa falešná.
Máte špatné svědomí, když lžete v diskusích o účinnosti kosmetických produktů?
Nemám, protože jsem všechny produkty, které doporučuji, sama vyzkoušela. Nastudovala jsem k nim řadu materiálů, takže mohu dívkám poradit a pomoct.
Proč tedy vaše příspěvky administrátor maže, když dívkám "pomáháte a radíte"?
Každá webová stránka musí mít svého sponzora. Diskusní portály financují firmy za to, že na nich mají umístěné reklamy. Je tedy zájmem sponzora a tím i administrátora, aby jedinou reklamou na webu byla ta zaplacená.
Foto: profimedia.cz
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.