Radní Pernese podrželi. Ústav totality povede
02.03.2010 07:00 Původní zpráva Aktualizováno 02.03. 17:20
Nové výběrové řízení na šéfa Ústavu pro studium totalitních režimů nebude. Sedm členů rady, kteří před týdnem zvolili novým ředitelem historika Jiřího Pernese, sice dnes debatovalo o jeho minulosti, nakonec ho většina ve funkci podržela. Muž, který jim zatajil některé kapitoly ze svého života, nastoupí od dubna.
Jeden z radních, Patrik Benda, navrhl, aby se vypsalo nové výběrové řízení na nejvyšší post. Většina rady ale jeho návrh odmítla. "Náš zásadní nesouhlas s výběrem kandidáta trvá. Většina má ale jiný názor," řekl pro on-line deník TÝDEN.CZ Benda.
Od volby Pernese se zcela distancovali dva radní za Konfederaci politických vězňů a Benda nehlasoval. Stejně dopadlo dnešní rozhodování rady. "Já jsem neshledal všechny ty věci, které jsme se dozvěděli, natolik zásadní pro demokracii rozhodnutí. Pověst ústavu je už tak poškozená tím, jak je politicky vnímán. Jedna dvě kauzy na tom nic nezmění, mělo by se to zarazit. Každé jeho rozhodnutí je vysvětlováno různě," míní radní Michal Stehlík.
Studium na VUMLu a další nevadí
O záležitosti se jednalo mimo jiné proto, že novopečený šéf ústavu pro studium totality sám před listopadem 1989 studoval VUML a radním to neřekl. "O tom jsme hovořili nejvíce, ale ostatní členové rady tomu nepřikládají takový význam," popsal debatu na radě Benda.
ČTĚTE TAKÉ: Nový šéf ústavu pro totalitu studoval VUML. Radní to neví
Navíc, když radní rozhodovali mezi stávajícím šéfem Pavlem Žáčkem a Pernesem, netušili, že vybírají muže, který v předrevoluční době napsal knihu, kde jsou oslavné pasáže na Vítězný únor 1948.
"To musí vysvětlit. Nemůžeme to omlouvat," řekl minulý týden on-line deníku TÝDEN.CZ jeden z radních Čestmír Čejka z Konfederace politických vězňů.
ČTĚTE TAKÉ: Šéf ústavu pro totalitu podepsal oslavu na únor '48
Další členové potvrzují, že nejhorším prohřeškem Pernese není až tak jeho studium určené komunistickým kádrům, ale fakt, že vše zamlčel. Dnešní jednání rady mělo oficiálně na programu jen tři body: zprávu o činnosti ústavu, došlé dopisy a "různé". Poslední z nich ovšem má být podle mnohých tím nejbouřlivějším. Schovala se pod něj i debata o Pernesově volbě a její případné revokaci.
"Není možné říct, jaký bude závěr. Je nás sedm členů. Ale nelze se ani k volbě nevrátit na základě informací, které máme," řekl včera další člen rady Michal Stehlík, který volil právě Pernese. "Určitě budeme diskutovat, závěr nechci předjímat," uvedl další člen rady Patrik Benda. "Rada se ale bude muset navenek jasně vyjádřit k nově zveřejněným informacím kolem ředitele, kterého volila," dodal.
Podle Bendy je zatajení informací z minulosti natolik závažné, že by to mohlo vést i ke změně názoru u některých Pernesových volitelů. Rada totiž zvolila Pernese v tajné volbě poměrem hlasů 4 ku 3.
ČTĚTE ROZHOVORY: Každý musel za totality prostituovat, hájí se Pernes
Pernes: Něco vím jen já a ústav. A já to neřekl
Radní Stehlík názor nezměnil. "VUML je jeho vlastní utrpení, že se tak kdysi rozhodl, nehodlám ho soudit ani kádrovat. Rozhodl jsem se pro něj kvůli jeho koncepci. Žáček taky nepřiznal, že byl funkcionář SSM. Je to prokletí ústavu, že příchozí ředitel podléhá takovému zkoumání," řekl před jednáním pro on-line deník TÝDEN.
Foto: Karel Šanda, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.