Jurásková stopne <span>slučování zdravotních ústavů</span>

Domácí
18. 3. 2010 10:19
Ministryně Jurásková zastaví restrukturalizaci zdravotních ústavů.
Ministryně Jurásková zastaví restrukturalizaci zdravotních ústavů.

Ministryně Jurásková zastaví restrukturalizaci zdravotních ústavů.Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková se rozhodla zastavit restrukturalizaci zdravotních ústavů, cítí se prý pod politickým tlakem. Sněmovna i kvůli tomuto tématu svolala na žádost ČSSD mimořádnou schůzi.

Jurásková současně varovala, že už v řádu měsíců čekají tyto ústavy problémy. Ze 14 zdravotních ústavů by měly zůstat jen dva: v Praze a Ostravě. ODS krok ministryně překvapil, ČSSD jej označila za dobrou zprávu.

ČTĚTE TAKÉ: Zdravotní ústavy končí. A co jejich majetek za miliardy?

Ministryně se k zastavení změn v ústavech rozhodla tento týden pod tlakem, který nemůže považovat za odborný ani za tlak ve veřejném zájmu, ale musí ho považovat za tlak politický. "Ve chvíli, kdy bude restrukturalizace zastavena a ústavy zůstanou v té podobě, v jaké jsou teď, hrozí, že některé z nich budou mít vážné ekonomické problémy."

Nejsilnějším politickým tlakem byla podle ní dnešní mimořádná schůze. "Nemám zájem bojovat s politickými stranami o naprosto věcné, pragmatické a racionální kroky," podotkla Jurásková. Nechtěla se prý rovněž jako ministryně úřednické vlády podílet na volebních kampaních.

ODS nic nečekala

Poslance Borise Šťastného (ODS) Jurásková překvapila. "My jsme o tom nebyli informováni, ale ministryně zdravotnictví má možnost takto postupovat. Vyslechneme si její argumenty a je to samozřejmě plně v exekutivní kompetenci ministerstva zdravotnictví."

David Rath se obává přílišné privatizace.Podle Davida Ratha (ČSSD) by změny znamenaly destrukci ústavů, které jsou důležitou součástí státního nezávislého dohledu. "Nelze to jednoduchým způsobem škrtnout," uvedl Rath. Velkou roli podle něho hrál v restrukturalizaci první náměstek Marek Šnajdr (ODS). Ostravský a zlínský ústav podle poslance vedou s ním spojení lidé. "Celé to na nás dělalo dojem, že skutečně se tady chce potichu opět privatizovat celá řada důležitých činností, které má zajišťovat stát," prohlásil Rath.

Plánovanou restrukturalizaci ostře kritizovaly odbory, podle předsedy Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiřího Schlangra se změna struktury a snižování počtu zaměstnanců děje v rozporu se zákonem. Z ústavů musela podle něj od roku 2006 odejít už tisícovka zaměstnanců. Ministerstvo však jakékoli porušení zákona odmítlo.

Sněmovna v reakci na prohlášení Juráskové přerušila svou schůzi, když klub ODS požádal o téměř hodinovou přestávku na poradu.

Lékaři: Cíl je v rozporu se zákonem

Předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Jaroslav Krákora (ČSSD) citoval z dopisu, který obdržel od zaměstnanců zdravotního ústavu Ústeckého kraje, podepsaného tamními lékaři. Ti ho informovali o plánu ministerstva a uvedli, že cílový stav je v rozporu se zákonem o ochraně veřejného zdraví.

Jaroslav Šašek ze Státního zdravotního ústavu.Podle dřívějšího prohlášení poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorky chtělo ministerstvo zrušit fungující síť primární prevence, podle ministerstva by omezení nehrozilo. Všichni odborní terénní pracovníci by zůstali v terénu, omezila by se jen administrativa a skončilo by vedení některých ústavů.

Krákora dnes navrhl text usnesení, v němž by sněmovna vyzvala ministerstvo, aby zastavilo přípravu organizačních změn ve zdravotních ústavech, které se podle něj pohybují na hraně zákona. Dva měsíce před volbami podle něj není na takové změny vhodná doba, a jejich důsledky navíc mohou být nevratné.

Foto: ČTK, Lucie Pařízková

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ