Rath: <span>73 miliard</span> bude v rukou jednoho ministra

Domácí
20. 1. 2010 08:30
David Rath
David Rath

David RathNaprostou kontrolu nad 73 miliardami, které se v Česku utratí za léky, bude mít znovu jediný muž - ministr zdravotnictví. Takovou změnu chce po volbách prosadit David Rath. Pokud ovšem vyhraje sociální demokracie.

Přestože s ním už socialisté jako s ministrem zdravotnictví nepočítají, píše pro ně Rath alespoň tu část volebního programu, která se rezortu týká. A plánuje velké změny: zruší se třicetikorunové poplatky, sloučí se veřejné pojišťovny a zmodernizují fakultní nemocnice.

Do posledního puntíku se také změní způsob, jakým stát reguluje ceny léků. "Rozhodně už je nesmí stanovit Státní ústav pro kontrolu léčiv a nesmí to mít formu správního řízení. Ten systém se musí trochu vrátit k tomu, co tady bylo předtím," popisuje své představy Rath.

ČTĚTE TAKÉSe zlobivým Rathem už ČSSD do vlády nepočítá
                        Regulační poplatky nezabraly. Proléčí se daleko víc

Moc nad balíkem peněz, které se za léky utratí, chce znovu svěřit ministerstvu. Pokud se spolu během krátké doby nedohodnou výrobci, pojišťovny a lékaři, konečný verdikt vynese šéf rezortu. "Přihlédne ke všem argumentům a rozhodne," řekl Rath.

Jediné, čím bude ministr vázán, bude vlastní svědomí a takzvaný referenční koš, tedy seznam cen, které za léky platí jiné evropské státy. Měly by v něm být ty země, které hospodaří s přibližně stejným hrubým domácím produktem.

Léky v Česku jsou předražené.Rath tak chce vyřešit problémy, které Česko už dva roky trápí: léky jsou předražené. Na trh se dostávají stále dražší přípravky, ale stát, který by měl pravidelně ceny starších léků snižovat, svou povinnost zanedbává. Ceny léků jsou tak v Česku často daleko vyšší než v jiných evropských zemích.

Příliš velká moc

Osloveným odborníkům se Rathův nápad nezdá. Na to, aby rozhodoval jeden člověk či skupina lidí, jde o příliš mnoho peněz. Česko by se navíc znovu dostalo do rozporu s evropskou legislativou, kvůli které se systém před dvěma lety měnil. Ta požaduje, aby se ceny léků určovaly průhledně.

ČTĚTE TAKÉ: ČSSD zvyšuje náskok před ODS, vede o 24 poslanců

"Cenotvorba musí být nejen jednoduchá a rychlá, ale musí se z ní také co nejvíce eliminovat lidský faktor, tak aby se zabránilo korupčnímu jednání a klientelizmu," upozorňuje lékař a poslanec ODS Boris Šťastný. Pro inspiraci by proto sáhl jinam, například na Slovensko. Tam se ceny léků stanoví v internetových aukcích. Jako podklad pro vyvolávací sumu slouží to, co za lék platí jiné evropské země.

Znovu žaloby 

S výrobci by se měly domlouvat na cenách pojišťovny."Rath má pravdu v tom, že je třeba změna a že tady schází nějaký rozumný dialog mezi výrobci, pojišťovnami a odbornou veřejností," připouští šéf odboru strategie a rozvoje Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Vepřek. I on však vidí recept na "nemocný" systém jinde. Bohatě by podle něj stačilo, kdyby úředníci nevedli řízení na každou položku zvlášť, ale vzali do něj celou skupinu léků s jednou účinnou látkou.

Spokojeni by nakonec nebyli ani sami výrobci. "Plány Davida Ratha nic z toho, co Česko trápí, nevyřeší," zhodnotil šéf České asociace farmaceutických firem Emil Zörner. Znovu by možná padaly žaloby.

Jak je to v Česku s cenami a úhradami léků

- Stát u každého léku stanoví:

1) maximální cenu, kterou nesmí výrobce překročit

2) úhradu, tedy částku, kterou z léku zaplatí pacientům pojišťovna

 

- Dříve úhradu stanovila takzvaná kategorizační komise - skupina lidí, kteří zasedali na ministerstvu zdravotnictví. O cenách zase rozhodovalo ministerstvo financí. Rozhodovalo se často na základě neznámých podkladů.

 

- Evropská legislativa však požaduje, aby se úhrady léků stanovovaly transparentně. Výrobce i pojišťovna navíc musejí mít možnost se odvolat, pokud se jim stanovená cena nelíbí. Česku za původní neprůhledný systém hrozila žaloba u Evropského soudu.

 

- Ústavní soud proto odebral k 1. lednu 2008 ministerstvu rozhodování a svěřil ho do rukou Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Vešel také v platnost nový zákon o veřejném zdravotním pojištění. Ten říká, že ústav musí každý rok ceny i úhrady léků přezkoumat a pokud možno snížit. Česku si k tomu vybralo způsob správních řízení.

 
Foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ