Ceny Příběhů bezpráví má téměř pět desítek laureátů
04.11.2024 20:33
K víc než čtyřem desítkám lidí, kteří se postavili komunistickému režimu a které dosud ocenili studenti v projektu Příběhy bezpráví, dnes přibyli tři noví laureáti. V pražském paláci Lucerna ocenění získali Leo Žídek, odsouzený za pokus o emigraci v polovině minulého století k osmi letům vězení, řádová sestra Kristína Zachovalová a signatář Charty 77 a představitel undergroundu v severních Čechách Václav Blabolil.
Ocenění dostali z rukou herečky a diplomatky Magdy Vášáryové, předsedy Senátu Miloše Vystrčila a básnířky Marty Veselé Jirousové. Slavnost doprovodila zahájení Měsíce Příběhů bezpráví, během kterého školy ve spolupráci s organizací Člověk v tísni pořádají projekce filmů s tématem československých dějin a zvou hosty na debaty. Projekt letos slaví 20. výročí, ceny studenti udělují 16. rokem.
Vášáryová uvedla, že podle sociologů je v každé společnosti zhruba desetina těch, kteří jsou připraveni postavit se moci. Společnost by je měla chránit, jinak zvlčí, míní.
Během večera promluvil a z pódia vyzval k podpoře Ukrajiny napadené Ruskem držitel zahraniční Ceny Příběhů bezpráví z loňského roku Nariman Dželjal. Místopředsedu neformálního krymskotatarského parlamentu medžlis, který byl v červenci propuštěn z ruského vězení, ocenily Příběhy bezpráví loni v době, kdy byl v táboře na Sibiři. Původně ho ruské soudy poslaly na 17 let za mříže za to, že nesouhlasil s okupací Krymu. Dnes v Praze poděkoval za podporu a připomenul, že v ruských vězeních jsou dosud další ukrajinští političtí vězni.
Cena Příběhů bezpráví je unikátní výběrem laureátů, o kterých rozhodují studenti. Porota letos ocenila Žídka, který od mládí vystupoval proti režimu, byl zadržen při pokusu o emigraci a odsouzen k osmi letům vězení. Řádová sestra Kristína Zachovalová z důvodu víry čelila nátlaku režimu, navzdory tomu nepřestala poskytovat útěchu umírajícím a přinášet naději nemocným. Václav Blabolil alias "Bahňous" byl disidentem, signatářem Charty 77 a hlavní figurou undergroundu v severních Čechách. Spřátelil se s manželi Havlovými a u nich na chalupě na Hrádečku se dostal do úzkého kontaktu i s dalšími lidmi z disentu. Přispíval do samizdatového časopisu Vokno. V roce 1989 stál u zrodu Občanského fóra v Chrudimi.
Měsíc Příběhů bezpráví se koná od roku 2005 každý listopad na stovkách základních a středních škol po celém Česku. Za tu dobu uspořádaly školy 10.748 projekcí, kterých se zúčastnilo půl milionu žáků. Letos se projektu účastní na 560 škol a více než stovka dalších institucí. Studenti budou mimo jiné moct vidět tři dokumentární snímky ze série 1989 produkované Člověkem v tísni. Dokumenty přibližují události sametové revoluce z pohledu mladých lidí: studentky, emigranta a pankáče.