DVD tip: Kotek režíruje Mádla, FAMU vrací úder
10.02.2010 10:30 Původní zpráva
Na konci ledna vydalo České filmové centrum kolekci 12 krátkých filmů od českých režisérů, převážně té úplně nejmladší, studentské generace. Jaké jsou filmy od nadějí českého filmu budoucnosti?
Různorodé nejen kvalitativně. Mezi 12 snímky jsou zastoupeny krom pražské FAMU i další české filmové školy - ateliér animace na pražské VŠUP, Zlín a Písek. Jsou tu filmy hrané, animované i dokumentární.
A aniž bychom chtěli nadržovat mateřské FAMU, musíme prostě napsat, že její filmy jsou jednoznačně nejlepší. Zatímco ještě na podzimním FAMUfestu vyznívaly výsledky katedry režie přinejmenším rozpačitě, DVD odhaluje hned několik nadějných jmen.
ČTĚTE TAKÉ: Bezradní režiséři: Co se děje na FAMU?
Z hrané tvorby jsou to právě čtyři filmy z katedry režie: Drahý otec Jana Těšitela zaujme citlivým zpracováním příběhu mladíka, který si prostřednictvím gamblerství řeší nevyřešené trauma s otcem Konec června, začátek července empaticky zpracovává příběh mladé díkvy a její lásky k padesátiletému muži.
Saharské písky Josefa Tuky nabízejí vysoký standart televizního filmu o unaveném manželství. A Anonym Tomasze Mielnika vypráví o rozpadajícím se partnerském vztahu.
Náměty filmů nejsou příliš radostné, spíš poněkud depresivní, což se týče i jejich zpracování. Předkládají ale velmi sugestivní pohled do nitra mladé generace a jejího vidění světa - které je tu ztvárněno moderními výrazovými prostředky a tyto filmy tedy rozhodně nepůsobí česky a i jen kvůli nim stojí za to DVD vidět.
Už po podzimním MFDF Jihlava jsme pochvalně psali i o mladých talentech z pražské dokumentární katedry.
K těm se v první řadě řadí Lukáš Kokeš s portrétem svérázného hledače lásky ve filmu 59/184/84 a Věra Čakányová, která je na DVD zastoupena filmem 100 dnů o vědci, který čeká na smrt.
Z FAMU pochází ještě dva animované filmy - Usnula jsem Kristiny Dufkové a Kmenový jazyk Lukáše Glasera.
Dalšími animovanými snímky přispěl Zlín - Nocturno Marka Bergera a Království příborů Evy Skurské, které dokazuje, že i tady je animace na vysoké úrovni a rodí zajímavé nové tváře.
Do dvanáctky zbývá ještě přidat poněkud infantilní Toustovač Michaely Prokopové z pražské VŠUP a nakonec hraný film z písecké školy, jehož autorem je Vojtěch Kotek.
Původně herec ze Snowborďáků do svého školního díla Ctrl Emotion obsadil kolegy Jiřího Mádla, Mariku Šoposkou a Terezu Voříškovou a nabízí ze subjektivního pohledu vyprávěný příběh mladíka mezi dvěma ženami, dětinskou Olinkou a nevyzpytatelnou Valerií.
Kotek má cit pro komediální zkratku, i když infantilit typu scény z prdění se mohl vystříhat. Bude zajímavé sledovat, zda se v budoucnu pokusí i o zajímavější téma než je klišé o pubertálním milostném trojúhelníku zpracované těmi nejtriviálnějšími prostředky.
Foto: Mediacop, České filmové centrum.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.