MFF
Začal festival v Karlových Varech. Cena pro Denchovou
01.07.2011 20:59
V Karlových Varech začal v pátek večer 46. ročník mezinárodního filmového festivalu, který do 9. července uvede 180 celovečerních filmů hraných i dokumentárních a další dvě desítky snímků krátkometrážních.
Oficiální ceremoniál byl spojen s předáním Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii britské oscarové filmové a divadelní herečce Judi Denchové, s představením nové znělky s jejím krajanem Judem Lawem, který loni převzal Cenu prezidenta festivalu Jiřího Bartošky, i členů porot. Tu mezinárodní vede maďarský filmař a držitel Oscara István Szabó; domácím zástupcem je v ní producent Pavel Strnad.
Tradiční moderátor úvodního večera devítidenního filmového svátku Marek Eben v hledišti přivítal také prezidenta Václava Klause s manželkou Livií, nového uměleckého ředitele Karla Ocha i jeho předchůdkyni Evu Zaoralovou, která je od letoška uměleckou poradkyní.
Loňský festivalový ročník uvedl zhruba stejný počet filmů, které zhlédlo 127.000 diváků. Kapacita projekčních sálů je 3692 míst. Novinkou navíc je opravené Letní kino, kde se první projekce koná už dnes.
Rozpočet letošního 46. ročníku festivalu se nemění a činí 135 milionů korun. "Z toho stát přispívá 30 miliony, Karlovy Vary osmi miliony a kraj třemi miliony korun. Jde o účelové dotace v celkové výši 41 milionů korun. Zbytek nám poskytují naši partneři," řekl Bartoška na jarní tiskové konferenci.
"Ahoj, Jirko, dobrý večer, Karlovy Vary," řekla Denchová česky, když ocenění z rukou Jiřího Bartošky převzala a zaplněný sál jí aplaudoval vestoje. Zároveň však přiznala, že to je jediné, co z češtiny umí. "Mám z toho opravdu radost a jsem tu ráda," podotkla s tím, že v Česku už byla několikrát. V Praze natáčela i jednu z bondovek, ale ve Varech nikdy nebyla. Připomněla slova jednoho známého, který jí poradil, že tu noc, kdy zažije něco pěkného či dostane ocenění, by měla oslavovat, ale tu další by už měla pokračovat v práci. "Ano, zítra se do toho pustím, ale dneska si to užiju," dodala sympatická a usměvavá herečka.
Úvodní ceremoniál opět ozvláštnila atraktivní hudebně-taneční show bratří Cabanů; letos ve stylu poněkud "ufonské" přehlídky s neforemnými barevně nasvícenými těly tanečnic v rozpohybovaných skafandrech. To když se nad lázeňským centrem vznášelo UFO (ústřední filmový orgán, jak řekl Marek Eben,) a nakonec vletělo přímo do sálu.
Jana Eyrová ve Varech
Denchová pak na projekci spolu s americkým režisérem japonského původu Carym Fukunagou uvedla jeho adaptaci klasického románu Charlotty Brontëové s názvem Jana Eyrová, ve kterém se objevila vedle Mii Wasikowské (nedávné Burtonovy Alenky v říši divů) a Michaela Fassbendera. Jedno ze stěžejních děl anglického romantismu Jana Eyrová patří k filmařsky nejoblíbenějším knihám vůbec. Za sto let její existence už vzniklo přes dvacet snímků a seriálů, baletní představení, muzikál a dokonce i horor se zombies.
Režisér Cary Fukunaga se díky Janě Eyrové do Varů vrátil. Před dvěma lety si festival oblíbil při uvádění svého debutu Sin Nombre, španělsky mluveného dramatu ze současnosti o nelegálních latinsko-amerických emigrantech. Sám fanoušek verze Jany Eyrové z roku 1943 s Orsonem Wellesem a Joan Fontaineovou se rozhodl vyvážit romantickou linku s tou hororově thrillerovou a pojmout britskou klasiku s americkou energií. Jak se mu to povedlo, mohli posoudit po oficiální projekci i zájemci z řad veřejnosti, a to před půlnocí v obnoveném letním kině. V českých kinech se snímek objeví od 28. července v deseti kopiích.
V hlavní festivalové soutěži je domácí kinematografie mezi dvanácti tituly zastoupena jen částečně, a to podílem na koprodukčním slovenském projektu Cigán slovenského režiséra Martina Šulíka, tvůrce ceněné Zahrady či snímku Sluneční stát.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.