<span>Hacker hledaný úřady USA</span> slibuje další výbušné video
23. 6. 2010 07:28
bez popisku 262273
Assange je totiž šéfem projektu WikiLeaks, který podle amerických úřadů ohrožuje národní bezpečnost tím, že publikuje přísně tajné a politicky citlivé materiály. Zakladatel kontroverzního webu se v pondělí po necelém měsíci skrývání objevil na půdě Evropského parlamentu, kde promluvil o svobodě informací.
ČTĚTE TAKÉ: Vojáci USA si spletli kameru s raketometem: 12 mrtvých
Hotovou mediální smršť rozpoutala bezplatná internetová služba v dubnu letošního roku, když publikovala přísně utajovaný armádní záznam z bagdádského zásahu proti údajným teroristům vyzbrojeným raketometem. Jak se ukázalo, nešlo o raketomet, ale o kameru jednoho ze dvou zaměstnanců zpravodajské agentury Reuters, kteří při incidentu společně s dalšími civilisty zahynuli.
Podle informací britského deníku Guardian jde jen o jedno z prvních výbušných videí, které se na stránkách mohou v blízké době objevit. Assange slibuje, že se na WikiLeaks dostane tajná nahrávka jednoho z nejkrvavějších vzdušných útoků afghánského tažení, při němž podle některých informací zahynulo 140 civilistů, z toho 92 dětí. Oficiální verze hovoří o 95 mrtvých, z nichž celá třetina patřila k povstalcům.
ČTĚTE TAKÉ: Američané prý zatkli vojáka, který vynášel tajné informace
Assange se úřadům ztratil poté, co v květnu americká armáda zatkla Bradleyho Manninga, analytika americké zpravodajské služby, který pobýval v Bagdádu. K zatčení jim stačila Manningova neopatrná zmínka o tom, že WikiLeaks zásobil informacemi nejvyššího utajení o válce v Iráku a Afghánistánu. Právě citlivost údajných zpráv ze zákulisí válečných operací, které by se přes WikiLeaks mohly dostat na veřejnost, vyvolaly v řadě médií spekulace, zda americké úřady neuspořádaly na Assangeho hon.
Bruselský úkryt
Podle Guardianu se Assange objevil v pondělí na semináři pořádaném na půdě Evropského parlamentu v Bruselu, kde mluvil o svobodě informací. "Potřebujeme podporu a ochranu. Máme ji. Pomohlo by ale, kdyby jí bylo víc. Věříme, že je situace stálá a pod kontrolou. Není se čeho bát. Jen je potřeba být vždy ve střehu," řekl odvážný novinář. Guardianu se svěřil, že se cítí v bezpečí, přestože mu jeho právníci poradili, aby v současné době necestoval do Spojených států. "Z politického hlediska by udělali velkou chybu, kdyby zakročili," vzkázal svým možným pronásledovatelům.
Manningovi pomůžeme
Přestože známý počítačový expert nepřipustil, že by WikiLeaks získávala informace právě od Manninga, přiznal, že se lidé podílející se na správě webu pokusili zatčeného Američana "zatím neúspěšně" kontaktovat. Manning doplatil na svůj internetový rozhovor s kalifornským hackerem Adrianem Lamoem, jemuž se pochlubil, že WikiLeaks dodává informace protože "chce, aby lidé znali pravdu".
"Hillary Clintonová a další tisíce diplomatů po celém světě dostanou infarkt, až se jednoho dne ráno probudí a zjistí, že sbírka utajovaných zahraničněpolitických dokumentů je k dispozici veřejnosti a dá se v ní vyhledávat," napsal mu ve zprávě. Od zatčení na konci května sedí bez obvinění v izolaci v kuvajtském vězení.
O tom, že jsou americké úřady Assangeovi v patách, nepochybuje americký zpravodajský web Daily Beast. "Rádi bychom věděli, kde je - chtěli bychom s ním v tomto ohledu spolupracovat," citoval Daily Beast nejmenovaného amerického úředníka. Vyšetřovatelé z Pentagonu se podle webu "snaží určit místo pobytu (Assangeho) ze strachu, že se chystá publikovat velký balík utajených zpráv ministerstva zahraničí, které, pokud by byly zveřejněny, mohou významně poškodit národní bezpečnost."
Foto: www.wikipedia.com, WikiLeaks
Autor: Petr Vnouček