<span>Digizmatky</span> vhánějí zákazníky do náručí kabelovkám

10. 11. 2008 13:37
Pohnout anténou. Pro starší lidi je to problém.
Pohnout anténou. Pro starší lidi je to problém.

Pohnout anténou. Pro starší lidi je to problém.Hlavně starší lidé mají problémy se zapojením digitální televize. Prodejci elektroniky a anténářské firmy nestíhají po „velkém digitálním třesku" z 31. října vyřizovat objednávky. Některé se snaží z hůře informovaných zákazníků ždímat peníze.

Spokojení jsou provozovatelé kabelového a satelitního vysílání. Hodně lidí jde radši k nim, než aby se trápili s výběrem set-top-boxu a štelováním antény. Podle Českého telekomunikačního úřadu a České televize je všechno v pořádku.

Digizmatky ale nekončí. Například v noci na pátek České Radiokomunikace znovu upravily parametry signálu na vysílačích Buková hora a Slezská Ostrava, takže si desetitisíce diváků musí opět přeladit set-top-boxy.

Špatná výchova

„Ve čvrtek se pravidelně dívám na filmový klub na ČT2," napsal jeden z čtenářů do diskuse pod článkem v on-line deníku TÝDEN.CZ. „Přesně o půlnoci [30. Října] přerušila ČT2 vysílání, film nefilm. Udivuje mne arogance vedení TV. Klidně to mohlo být přepojené ve 3 ráno, kdy by to nikomu nevadilo. I když mám naladěný set-top-box, tak ČT2 nechytám, neboť se musí otočit anténou, a to majitel [domu] zakázal."

ČTĚTE TAKÉ: Zrní vám televize? Místo ČT2 je v éteru digitální signál    

Začalo to na Žižkově: výměna antény na pražském vysílači 6. října 2008Když technici Českých Radiokomunikací přesně o půlnoci vypnuli analogové vysílání ČT2, zrovna běžel film Špatná výchova španělského režiséra Pedra Almodóvara. Takových a podobných stesků jako je ten citovaný v předchozím odstavci, zazněly v uplynulém týdnu desítky či stovky, a to nejen v internetových diskusích. Podle České televize je to mimořádný úspěch: „Operace se dotkla přibližně čtyř milionů lidí. Tak skvělý výsledek [málo stížností] jsme ani nečekali," prohlásil její mluvčí Ladislav Šticha.

Prodavači: sami tomu nerozumíme

„Set-top-box jsme si koupili v době, kdy vrtulník měnil anténu na žižkovském vysílači [tedy začátkem října]," říká důchodkyně Hana Oudová, která bydlí asi kilometr vzdušnou čarou od televizní věže. V pobočce jednoho z velkých řetězců prodávajících elektroniku doporučili jejímu manželovi model za 1599 korun, ačkoli by mu stačil typ o polovinu levnější. Prodavači k nákupu přibalili i prutovou pokojovou anténu za další tisícovku. Kdyby manžel chytil digitální vysílání na společnou domovní anténu, může prý prut vrátit.

„Zapojil to, začal to různě ladit," vypráví paní Oudová, „ale marně." Po několika hodinách práce a zkoušení obou antén šel její muž přístroj vrátit. Prodavači jej v prodejně vyzkoušeli. Když na druhý či třetí pokus naladili kostičkovaný a trhaný obraz, reklamaci odmítli. „Chtěli jsme poradit, co tedy děláme špatně. Ale odpověděli nám, že tomu sami nerozumějí."

Od minulého pátku tak Oudovi byli bez druhého programu ČT, kvalita obrazu ostatních kanálů se jim prudce zhoršila. Sháněli pomoc u specializovaných firem, ty teď ale mají podobných objednávek moc. Čekací doba je někde až dva měsíce.

Podle Ondřeje Maye z firmy Elektrosat, která montuje a nastavuje antény a převaděče digitálního vysílání, je čekací doba nejméně čtrnáct dnů, spíše měsíc. „Snažíme se vyhovět všem, ale přednost teď mají velké bytové domy," říká.

Nejvíc zákazníků mají podobné firmy v Praze a v Brně, kde začalo digitální vysílání s vertikální polarizací (svislým nastavením) antén. Signál se tak lépe šíří v oblastech s hustou zástavbou. Pro mnoho lidí to ale znamená nutnost vylézt na střechu a otočit anténou o 90 stupňů.

Igor Chaun ve studiu Z1 - jedné z nových digitálních televizíZatímco majitel rodinného domku zaplatí za služby podobné firmy, která k němu přijede, nastaví anténu a naladí set-top-box, od jednoho do tři tisíc korun, bytové domy platí patnáct až dvacet tisíc za instalaci kanálových zesilovačů pro jednotlivé multiplexy, případně deset tisíc korun za každý program (pak už není nutné kupovat set-top-box do každého bytu). Účet za digitální vysílání pro jeden bytový dům pak snadno dosáhne osmdesáti tisíc korun. Konečná cena záleží hlavně na stáří a stavu společné antény.

V takové situaci se mnoho lidí rozhodne objednat si raději placenou kabelovku či satelitní služby. „Jak mají lidé zamotanou hlavu digitalizací pozemního televizního vysílání, zaznamenáváme strmý nárůst počtu zákazníků," říká František Malina, mluvčí největšího tuzemského poskytovatele kabelové televize UPC. Počet nových instalací digitální kabelové televize podle něj nyní dosahuje šesti tisíc nových přípojek týdně. Na začátku letošního roku to byla jen asi tisícovka.

Neběží, kostkuje, zamrzá

Digitální zmatky nekončí. „Trochu dramatičtěji se nám začíná objevovat problém s tím, že ne všechny set-top-boxy umí zpracovat standardní bitové toky a streamy a vysílání," prohlásil ve středu na konferenci tel.con šéf rozvoje a investic Českých Radiokomunikací Jiří Vykydal. „Několik diváků nám popisovalo, že mají jednu anténu, na které běží set-top-box výborně, koupili si druhý - a ten neběží, kostkuje, zamrzá."

Zdaleka ne všichni diváci si na ostrý start digitálního vysílání stěžují. Mediální rubrika on-line deníku TÝDEN.CZ oslovila prostřednictvím služby Twitter své čtenáře a požádala je o stručné shrnutí jejich zkušeností. „Příjem bez problémů, možná lepší," hlásil uživatel Suchosch z Vyšehradu, kde chytá digitální televizi na nejlevnější set-top-box a kus stočeného drátu. „Trochu matoucí mohou být všelijaké testovací kanály a pozice zabrané pro TV Barrandov a Primu 2," postěžoval si.

Mnozí další nákup set-top-boxu odkládají. „Vadí mi, že musím oželet filmový klub," píše Trif. „ČT2 umřela a krom absence Simpsonů mi to moc nevadí," reaguje Adbar.

Další reakce uživatelů Twitteru si můžete přečíst zde. Vlastní postřehy a zážitky s digitálním vysíláním nám můžete napsat do diskuse pod článkem, nebo e-mailem na adresu media@tyden.cz.

Už v dubnu 2009 budou v Praze vypnuty všechny současné analogové programy, v září bude hlavní město následovat Plzeň. Bez set-top-boxu, kabelu či satelitu už pak nikdo žádný televizní program nenaladí. Ostatní regiony se budou postupně přidávat, digitální vysílání má zcela nahradit současné analogové do roku 2012.

S kampaní po funuse

České radiokomunikace dostaly od ČTÚ pokutu 300 tisíc korunČeský telekomunikační úřad (ČTÚ) i ČT jsou zatím s vývojem po digitálním „velkém třesku" spokojeni. „Největší operace v celém procesu digitalizace skončila mimořádně úspěšně a téměř 60 procent diváků v ČR může od [minulého] pátku přijímat digitální vysílání," nechal se slyšet mluvčí ČT. Problém byl prý jen v chybném zobrazování názvů programů ve veřejnoprávní digitální síti a v nefunkčnosti elektronického programového průvodce v Síti 2 (Nova, Prima, Barrandov TV). První problém ČT začátkem týdne odstranila, na druhém se pracuje.

„Co se týče prvních ohlasů, stížností moc není," pochvaloval si předseda rady ČTÚ Pavel Dvořák.  Největší výhrady měl jeho úřad ke způsobu, jakým České Radiokomunikace v září vypnuly provizorní digitální vysílání v Praze a přesunuli je ze Žižkova na Strahov. V úterý za to radiokomunikace dostaly pokutu 300 tisíc korun.

Národní koordinační skupina pro digitální vysílání v ČR připravuje velkou informační kampaň, která přijde státní rozpočet asi na 40 milionů korun. Vedle internetových stránek a informační linky za ně pořídí i televizní a tiskovou reklamu. Ačkoli už teď přechod na digitální vysílání přidělává starosti milionům lidí, kampaň se rozběhne až v prosinci. Podle zákona stačí, když běží tři měsíce před definitivním vypnutím analogu.

Foto: Jan Zátorský, Petra Mášová, autor

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ