Český boj proti dopingu: na kontroly <span>chybějí peníze</span>

Sport
26. 11. 2008 09:00
Dopingových hříšníků neubývá. Na boj proti nim chybějí finance.
Dopingových hříšníků neubývá. Na boj proti nim chybějí finance.

Dopingových hříšníků neubývá. Na boj proti nim chybějí finance.Česko patří ve sportu mezi nejúspěšnější státy světa. V boji proti dopingu však zaostává. Počet kontrol je nižší než v ostatních zemích. A příští rok bude ještě hůř. Antidopingový výbor musí snížit svůj rozpočet.

"Navrhli jsme rozpočet pro příští rok a dostali od ministerstva financí příkaz snížit náklady o dvě procenta," řekl pro TÝDEN.CZ šéf Českého antidopingového výboru Jaroslav Nekola.

To není dobrá zpráva. Česko totiž už nyní v počtu dopingových kontrol zaostává za světem. Zatímco v pětimilionovém Norsku  provedou komisaři pět tisíc testů ročně, v Česku je to pouze čtrnáct set. Tento počet doporučila Nekolově úřadu Evropská rada již v roce 2003.

"Situace před pěti lety a nyní, to je zcela něco jiného. Podle našich odhadů by pro kompletní monitoring bylo zapotřebí alespoň dva tisíce kontrol za rok," přiznává Nekola.

Inspekce Evropské rady se navíc opět blíží a je velmi pravděpodobné, že českému antidopingovému výboru doporučí další navýšení počtu testů.

ČTĚTE TAKÉ: Doping v Česku mimo zákon. Policie chystá i razie

Ilustrační fotoNa to však zdá se nejsou peníze. Boj proti dopingu dotuje na základě mezinárodních úmluv stát. Ten český na něj každoročně vynaloží 12,5 milionu korun. Pro příští rok navíc požaduje ministerstvo vedené lidovcem Miroslavem Kalouskem škrty v rozpočtu.

"Pro český sport to může znamenat vážný problém. Mohl by ztratit důvěryhodnost ve světě," varuje Nekola.

Ministerstvo školství, které je zřizovatelem Českého antidopingového výboru, přiznává, že je počet dopingových testů neuspokojivý. "Navýšení kontrol by jistě bylo prospěšné, musíme si však zároveň uvědomit ekonomickou realitu státního rozpočtu," uvedl mluvčí úřadu Ondřej Gabriel.

Chybějící finance se však nepromítají jen v četnosti kontrol. Česká republika nemá v současné době laboratoř na nejrozšířenější zakázané látky EPO, hormon umožňující tvorbu červených krvinek, a jeho nejnovější modifikaci CERA.

„Je to opět všechno o penězích, přístroj na zjišťování těchto látek vyjde na několik milionů korun, a ty nemáme. Vzorky proto odesíláme do laboratoří v Rakousku či Německu," dodal Nekola.     

Antidopingový výbor odhalil v letošním roce 26 případů zneužití zakázaných látek. Mediálně nejznámějším z nich byl lukostřelec Milan Andreas, který kvůli pozitivnímu testu na THC přišel o účast na olympijských hrách v Pekingu.

Foto: archiv Týdne

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ