<span>Zemřel František Veselý,</span> legendární fotbalista Slavie

Sport
30. 10. 2009 10:33
František Veselý při slavnostním otevírání stadionu v Edenu.
František Veselý při slavnostním otevírání stadionu v Edenu.

František Veselý při slavnostním otevírání stadionu v Edenu.Ve věku pětašedesáti let zemřel bývalý fotbalový internacionál František Veselý, jenž celý sportovní život zasvětil pražské Slavii. Legendárnímu útočníkovi, jenž získal zlato na mistrovství Evropy v roce 1976, selhalo srdce.

Veselý jako klubový patriot ještě předloni otevíral nový stadion v Edenu. V historické replice slávistického dresu provedl 7. května 2008 slavnostní výkop prvního utkání proti Oxfordu. Během posledních dvou sezon se jako věrný divák mohl radovat z mistrovských titulů, kterých se během aktivní kariéry v červenobílém dresu nedočkal.

ČTĚTE TAKÉ: Nezadržitelný patriot Slavie. Takový byl František Veselý
                        Netrénuju, jen hraju, řekl Veselý. Dva dny nato zemřel

Veselý odehrál nejvíce zápasů v historii klubu, když nastoupil do 920 utkání, z nichž 404 bylo ligových. V domácí nejvyšší soutěži odehrál "Veselka" dohromady 414 zápasů, což ho řadí na šesté místo historických tabulek první ligy.

Svůj jediný titul získal v roce 1964 během vojenské služby v Dukle, jinak byl věrný "sešívaným" barvám. Na sklonku hráčské kariéry si zahrál za slavný Rapid Vídeň, poté působil v nižších rakouských soutěžích a ještě na prahu šedesátky absolvoval za internacionály, Kozlovnu nebo Amforu kolem 80 zápasů ročně.

Slávistický rodokmen

Za Slavii hrával v padesátých letech již jeho otec, poté i jeho syn. Do vršovického klubu jej přivedl trenér Emil Seifert, se kterým později v Dukle Praha získal mistrovský titul. Po vojně se vrátil zpět do Slavie, které pomohl k návratu do nejvyšší soutěže.

V reprezentačním dresu nastoupil poprvé v roce 1965 a nosil jej dvanáct let. Za národní celek odehrál 34 utkání, startoval na mistrovství světa 1970 a o šest let později byl v Bělehradě u toho, když Československo vybojovalo svůj jediný titul mistrů Evropy.

ČTĚTE TAKÉ: Dojetí v Edenu: Šmicer otevřel nový stadion

V semifinále ME proti Nizozemsku byl jedním ze strůjců postupu do finále, když v prodloužení nahrál na gól Nehodovi a další vstřelil sám.

V knize Věčná Slavia o něm autor Vítězslav Houška píše: "Neustále mátl svým strážcům hlavu. Neběhával po jedné trati, fluktuoval z křídla na křídlo, centroval levou i pravou, pádil středem, kličkoval, rozehrával, přihrával, unikal, vnikal, pronikal, střílel." 

Foto: Robert Sedmík, www.slavia.cz

Autor: - red -

Další čtení

Tisková konference k Olympiádě dětí a mládeže 2026 (ODM), 28. dubna 2025, Praha. Představeno bylo logo ODM od studentky Vyšší odborné školy a Střední umělecké školy Václava Hollara Rózy Palety.

Olympiádu dětí a mládeže bude poprvé hostit Praha, vrací se šerm a lukostřelba

Sport
28. 4. 2025

Vémola po skončení kariéry v MMA bude propagovat box, nevyloučil ani zápasy

Sport
28. 4. 2025
ilustrační foto

Nadějná francouzská lyžařka se zabila při tréninku na Red Bull Alpine Park

Sport
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ