Muzejník Burian: Merkava chytá lépe než moje auto
23.05.2008 13:47 Rozhovor
Muzejníka a historika Michala Buriana čeká v sobotu neobvyklý úkol. Nasouká se průlezem do řídičského prostoru izraelského tanku Merkava a předvede šedesátitunový kolos návštěvníkům Vojenského technického muzea v Lešanech u Týnce nad Sázavou. To startuje novou sezonu Tatradnem. Na této akci se předvede nejnovější vojenská technika české armády i staré vojenské a civilní tatrovky.
Jaké novinky návštěvníci v Lešanech uvidí?
Největší novinkou je celá nová expozice spojovacího vojska. Oficiálně jsme ji sice otevřeli již loni, ale pouze na jediný den. Lidé tam najdou radiostanice od první světové války až po současnost. Snažili jsme se o co nejatraktivnější expozici, takže tam návštěvníci uvidí třeba interiér vagonu, který na Sibiři používali českoslovenští legionáři jako spojovací vůz. Nová expozice je zajímavá i tím, že se nachází v nejstarší budově lešanského areálu.
A z vojenské techniky?
Po kompletní rekonstrukci bude poprvé vystaven německý automobil Horch 180 v podobě, v jaké byl používán německými vojáky v severní Africe. Nese protiletadlový kanon. Ve sbírkách jsme jej měli už od 80. let, ale protože jeho obnova byla náročná a nákladná, podařilo se ji uskutečnit až teď.
Program otevření lešanského muzea najdete ZDE
Co je v lešanském muzeu nejcennější?
Kolekce československých automobilů z let 1918 a 1938, tedy z období první republiky. Ta je opravdu unikátní a tvoří jádro naší sbírky. Tuto kolekci jsme obnovovali jako první.
Po návštěvě v Lešanech mám pocit, že se do areálu za chvíli nevejdete...
Vojenské technické muzeum Lešany |
Leží cca 30 km jižně od Prahy, u Týnce nad Sázavou Otevírací doba: červen a září pouze o víkendech 9.00 - 17.00 červenec a srpen od středy do neděle 9.00 - 17.00 Vstup je zdarma. Jak se tam dostat: autem: Praha - směr Jesenice - Jílové u Prahy - Kamenný Přívoz - Prosečnice - Krhanice - Lešany vlakem: ze stanice Praha hl. n. nebo Praha Vršovice či Praha Bráník směr Týnec nad Sázavou do stanice Krhanice a dále 500 metrů pěšky přes most do muzea. Více informací na http://www.vhu.cz/. |
Vy máte oficiální izraelský řidičák na Merkavu. Budete s ní v sobotu jezdit? A jak se takový kolos řídí?
Ano, Merkavu uvidí lidé v jízdě. Ovládá se překvapivě snadno. Tento týden jsme Merkavu po zimní přestávce zkoušeli. Nasedl jsem, jenom jsem ťukl na startér a motor hned chytl. Moje osobní auto takhle dobře nestartuje. Motor má sice tisíc koní, ale Merkavu nerozpohybuje víc než na čtyřicet pět kilometrů v hodině. Na rozdíl od klasických tanků, které se řídí takzvanými rajčáky, má izraelský tank takový malý polovolant.
Letos, kromě šedesátého výročí izraelského státu, uplyne i devadesát let od vzniku Československa. Co chystá vojenský historický ústav k tomuto výročí?
Už teď běží výstava o československo-francouzských vztazích v pařížské Invalidovně. Pro nás je důležité, že jsme se dostali do Mekky vojenského muzejnictví. Československo tam dosud vystavovalo pouze jednou, za první republiky. Výstava má dobrý ohlas, i když se zabývá i méně radostnými okamžiky ze vzájemné historie, jako je třeba Mnichovská dohoda. Ale nejdůležitějším letošním projektem bude velká výstava nazvaná Republika, která se otevře 28. října. Připravujeme ji ve spolupráci s Národním muzeem a Senátem.
Kde ji lidé uvidí?
V hlavní budově Národního muzea. Byly bychom hrozně rádi, aby z expozice dýchala atmosféra první republiky. K výročí zářijové mobilizace z roku 1938 připravujeme výstavu v armádním muzeu v Praze na Žižkově. Mobilizaci se chceme věnovat i při tankovém dni v Lešanech, který se uskuteční poslední prázdninový víkend. Málokdo si uvědomuje, že první republice byl vyměřen zhruba stejný čas, jaký nám uplynul od listopadu 1989. Tehdy si lidé za tuto poměrně krátkou dobu našli silný vztah ke státu a to vzepětí vlastenectví při mobilizaci bylo neopakovatelné.
Objeví se historická vojenská technika na přehlídce, která se chystá na 28. říjen?
Zatím se o tom jedná.
Na co byste úplného laika, který se o vojenství a historii vůbec nezajímá, pozval do Lešan?
Na to, jak to muzeum vypadá. Snažíme se expozici budovat podle britských muzeí, která jsou k návštěvníkům co nejvstřícnější. K našemu překvapení není typickým návštěvníkem modelář nebo otec se synem, ale celá rodina. Loni k nám přišlo sto dvacet tisíc lidí. Navíc nevybíráme vstupné.
Moji přátele, kterým je historie vojenství cizí, si v Lešanech stěžovali, že by rádi do nějakého tanku či obrněného transportéru vlezli. Proč to nejde?
Strašně rádi bychom něco takového návštěvníkům umožnili. Ale velký problém je s bezpečností. Navíc se obáváme, že pokud pustíme návštěvníky do techniky, tak se můžeme rozloučit s její kompletností. V Česku jako by bylo národním sportem něco si z muzea odnést. Ale čas od času přijíždějí nevidomí na haptické prohlídky, kterým pomáháme dostat se do tanku. Mohou si ho osahat a udělat si představu, jak těžká technika vypadá a funguje.
Otevření Lešan je spojeno s Tatradnem. Uvidí návštěvníci nějaké tatrovácké perly z depozitářů?
Chystáme průřez toho, co tatrovka dodávala armádě. Projedeme i například Tatru 27, která stojí v expozici. Z depozitářů vyndáme celou řadu tatrovek. Zajímavý bude i sraz sběratelů tatrovek a dneska už víme, že řada z nich přijede i nákladními vozy.
ČTĚTE TAKÉ: Těžký tank IS-3: parádní stroj generála Janka
ČTĚTE TAKÉ: Přísně tajné rakety Vega
Foto: Tomáš Málek, Robert Zlatohlávek, army.cz, VHÚ
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.