Přísně tajné rakety Vega
21.05.2008 17:10 Původní zpráva Aktualizováno 24.05. 12:19
V sobotu se po zimní přestávce otevřou brány Vojenského technického muzea Lešany. Má ve svých sbírkách více než 350 historických tanků, kanonů, motocyklů a obrněných, nákladních i osobních vojenských vozidel pocházejících z období od roku 1890 až do současnosti. Server TÝDEN.CZ připravil seriál o pěti nejzajímavějších exponátech, které v Lešanech poblíž Jílového u Prahy návštěvníci najdou.
Píše se polovina osmdesátých let. Československá lidová armáda získává novou jednotku. Vojenský útvar číslo 5180, který se usídlil na vrcholu brdského hřebene, je oficiálně veden jako radiotechnický uzel RTÚ 101.
Fotogalerii najdete ZDE
"Spojaři" dostali zbrusu novou základnu, která je však podezřele rozsáhlá a neobvykle zabezpečená. Za ploty a třímetrovou zdí z betonových desek se skrývá systém bunkrů, tři baterie odpalovacích zařízení a také podivné stavby, které vypadají jako stoly pro obry. Jejich plošiny byly na úrovni špiček stromů a sloužily jako stanoviště velmi výkonných radarů.
ČTĚTE TAKÉ: Muzejník Burian: Merkava chytá lépe, než moje auto
Nad Dobříší totiž nebyli spojaři, ale přísně utajovaná Protiletadlová raketová skupina Vega. Jednotka byla uvedena do bojové pohotovosti na konci roku 1985. Její rakety S-200 Vega patřily v té době nejmodernějším a nejvýkonnějším protiletadlovým zbraním na východ od železné opony. Její rakety měly sestřelovat strategické bombardéry i "neviditelná" letadla Stealth.
DETAILNÍ POPIS ZÁKLADNY NAJDETE ZDE
Protiletadlový raketový komplet S-200 Vega |
prostor účinné působnosti: dálka: 7 až 250 km výška: 0,3 až 29 km hmotnost rakety: 8 tun rychlost rakety: 1 300 m/s výrobce: SSSR |
Paradoxem je, že by se podobný systém mohl do Brd vrátit. Stane se tak v případě, že Američané vybudují na kótě 714 svůj radar - součást protiraketového štítu.
Dnes si jednu ze střel na odpalovací rampě mohou prohlédnout návštěvníci Muzea pozemního vojska v Lešanech. "Muzeum vlastní cvičnou střelu," řekl Michal Burian z Vojenského historického ústavu. Odpalovací zařízení, na kterém je vystavena, pochází právě z brdské základny. Zajímavé je, že vegy mohly nést i jadernou hlavici.
Cena jedné rakety se ke konci 80. let pohybovala okolo osmi milionů československých korun. Raketu poháněl motor na tekuté palivo, které však bylo velmi agresivní. Proto měla jednotka natankované a k odpálení připravené pouze dvě rakety, které se vždy po pěti letech musely zlikvidovat - odesílaly se do Sovětského svazu na cvičné střelby. Po dobu působení takto skupina Vega "spotřebovala" šest raket.
"Pokud vím, celá základna stála asi 1,2 miliardy tehdejších korun. Druhá stála ještě v Rapoticích u Brna, kde se dnes buduje věznice," řekl odborník na protileteckou obranu. Armáda vegy vyřadila v roce 1999 a pak opustila i základnu na brdském hřebeni. Ta je dnes zdevastovaná.
ČTĚTE TAKÉ: Generál Vacek: V ČSSR byly atomové zbraně
K TÉMATU: Těžký tank IS-3: parádní stroj generála Janka
Foto: Robert Zlatohlávek
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.