Kongres <span>kritizoval Obamu</span> za pozdní telefonát do Česka

Zahraničí
24. 9. 2009 22:20
Některým politikům se nelíbil ani noční telefonát do Prahy.
Některým politikům se nelíbil ani noční telefonát do Prahy.

Některým politikům se nelíbil ani noční telefonát do Prahy.Členové amerického Kongresu ve čtvrtek kritizovali prezidenta Baracka Obamu za způsob, jakým minulý týden oznámil zrušení protiraketového štítu v Evropě. Prý rozhodnutí uspěchal a Českou republiku a Polsko, kde měly být prvky obranného systému umístěny, o tom nevhodně informoval.

Obama si vysloužil kritiku jak od členů Kongresu z řad republikánů, tak z řad demokratů. Podle zástupkyně ministra obrany Michele Flournoyové prezident své oznámení uspěchal, neboť na veřejnost začaly pronikat podrobnosti o novém plánu USA týkajícího se obranného systému v Evropě.

Volat uprostřed noci? Nevhodné!

Další členové Kongresu si stěžovali, že se o rozhodnutí dozvěděli z médií ještě předtím, než vláda přišla s oficiálním prohlášením. Zazněla také výtka vůči způsobu, jakým byli o zrušení protiraketového systému informováni předsedové vlád Česka a Polska - Obama jim rozhodnutí zatelefonoval uprostřed noci středievropského času. Oficiální oznámení prezidenta a amerického ministra obrany přišlo více než 12 hodin poté.

ČTĚTE TAKÉ: Američané couvli. Radar v Česku nebude
                        Obama mění plány. Radar nahradí nový deštník


Radar umístěný na vojenské základně Kwajalein, který měl stát v Česku."Jsem zděšena špatnou komunikací a konzultací s našimi spojenci. Mohlo to být zvládnuto mnohem lépe," uvedla senátorka za republikány Susan Collinsová.

Podle Flournoyové by poslanci a senátoři o protiraketové obraně jednali déle, ale spekulace a únik některých informací do médií donutily americkou vládu své rozhodnutí oznámit již minulý týden.

USA minulý čtvrtek oznámily, že ustupují od plánu na umístění prvků protiraketové obrany v Česku a v Polsku. Chtějí vytvořit nový systém, který by bral víc v úvahu stupeň íránské nebo jiné hrozby. Původně USA počítaly s tím, že v Česku vznikne radarová základna a v Polsku protiraketová sila. Systém měl být zaměřen na hrozbu raket dlouhého doletu, nová varianta by měla čelit střelám krátkého a středního doletu.

ČTĚTE TAKÉ SERIÁL DOHADOVÁNÍ O RADARU: Oťukávání 2002 až 2006 
                                                                                 Vyjednávání 2006 až 2008

Foto: Reuters

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ