Všech 189 signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní se shodlo na plánu na snížení počtu těchto zbraní ve světě. Jaderné mocnosti mají podle plánu urychlit zmenšování svých jaderných arzenálů a Blízký východ se má stát bezjadernou oblastí.
Kompromisní dohoda je výsledkem měsíční konference OSN o revizi Smlouvy o nešíření jaderných zbraní. Plán předpokládá, že Rusko, USA, Čína, Británie a Francie, které jsou oficiálními jadernými mocnostmi, budou pracovat na likvidaci svých atomových zbraní. Do roku 2014 by v OSN měly oznámit, jakého pokroku dosáhly.
PSALI JSME: USA a Rusko chtějí Blízký východ bez jaderných zbraní
Izrael chválí Obamu za postoj k jeho jaderným zbraním
Izrael údajně nabízel jaderné zbraně Jižní Africe
Arabské státy do dohody prosadily, že v roce 2012 bude svolána konference s cílem zajistit, že Blízký východ bude zónou bez jaderných zbraní i bez jiných zbraní hromadného ničení. Závěrečný text také vyzývá signatáře smlouvy k tlaku na Izrael, aby se ke smlouvě připojil.
Proti této formulaci dlouho bojovaly USA, nakonec ale ustoupily, aby nezkrachovala celá dohoda. Cílem arabských států je přinutit židovský stát, aby se vzdal svého jaderného arzenálu. Izrael sice nikdy nepotvrdil, ale ani nevyvrátil, že atomové zbraně má; odhaduje se, že má asi 200 jaderných hlavic. Kromě Izraele nejsou signatáři smlouvy ani Indie, Pákistán a KLDR, o kterých se předpokládá, že rovněž disponují jadernými zbraněmi.
Spojené státy oznámily, že budou se zeměmi regionu na zdárném průběhu příští konference spolupracovat. Jejich schopnost tak učinit však je "vážně zkomplikována, protože závěrečný dokument (schválený signatáři smlouvy) vypichuje Izrael v blízkovýchodní kapitole, čehož USA hluboce litují," řekla náměstkyně ministryně zahraničí Ellen Tauscherová.
Smlouva o nešíření začala platit před 40 lety. Zavazuje členy jaderného klubu k tomu, aby atomové zbraně či jiná jaderná výbušná zařízení nepředávali dalším zemím ani jim nepomáhali při jejich vývoji. Státy bez nukleárních zbraní se podpisem smlouvy vzdaly případných snah o jejich získání. Všechny signatářské země navíc souhlasily s tím, že umožní Mezinárodní agentuře pro atomovou energii kontrolu dodržování svých závazků.
Izrael označil páteční dohodu signatářů Smlouvy o nešíření jaderných zbraní o přetvoření Blízkého východu v bezjadernou oblast za pokrytectví. Text dohody totiž uvádí výslovně pouze Izrael jako zemi, která má své arzenály otevřít mezinárodní kontrole, a nezmiňuje ostatní jaderné státy, především Írán, který se atomové zbraně údajně snaží vyvinout.
Foto: ČTK/AP
Mocnosti schválily plán na <span>snížení počtu</span> jaderných zbraní
Zahraničí
29. 5. 2010 09:20Signatáři smlouvy se shodli na snížení jaderných zbraní.
Autor: ČTK