Ubližují mi. První interview vězně přímo z Guantánama
15.04.2009 16:00
Vězni číslo 269 na americké základně Guantánamo se podařil husarský kousek. Jednou týdně má povoleno zavolat telefonem příbuzným, ve skutečnosti si však nechal vytočit číslo novináře z katarské televize al-Džazíra a stěžoval si, jak mu prý ubližují.
Je to první interview, které dosud uskutečnil vězeň podezřelý z terorismu přímo z Guantánama. "Měli tlustý gumový obušek, kterým mě tloukli," říká Muhammad Hamíd al-Karaní, údajně jedenadvacetiletý mladý muž z Čadu, který už je ve vězení na Kubě sedmým rokem.
Výňatky z rozhovoru, přepis, zveřejnila v úterý al-Džazíra na svých webových stránkách. Trestanec vznáší ještě další obvinění proti dozorcům. Údajně mu vyrazili zub a stříkali na něj slzný plyn. Několikrát mu tloukli hlavou o zem, když nechtěl opustit celu.
ČTĚTE TAKÉ: Na Guantánamu je nádherně, rozplývá se misska
Obamův guantánamský bolehlav. Zaútočí na nás?
Odysea vězňů z Guantánama. Z Číny do Albánie
Toto příkoří mu prý působila šestice dozorců, kteří vždy vstoupili do jeho cely v ochranných oblecích. Jeden z nich držel v ruce kameru, další slzný plyn.
Co je zvláště pozoruhodné, podle al-Karaního se trýznění vězňů zintenzivnilo asi dvacet dní před nástupem Baracka Obamy do úřadu prezidenta USA. Šéf Bílého domu sice svým podpisem potvrdil uzavření Guntánama už druhý den po nástupu do úřadu, ale al-Karaní tvrdí, že Amerika má sice nového prezidenta, ale ve vězení se toho moc nezměnilo.
Zajímavé je, jak se rozhovor vůbec mohl uskutečnit, co mu předcházelo. Protože už vězeň číslo 269, kterého měla jako čtrnáctiletého chytit pákistánská policie a předat armádě USA, není od roku 2009 považován za „nepřátelského bojovníka", požívá ve vězení jistých privilegií. Má jiný status než ostatní. Může tedy jednou týdně telefonovat příbuzným.
Muž, kterému zavolal, však nebyl jeho strýc, jak al-Karaní tvrdil, ale Samí al-Hadž, spolupracovník katarské televize.
Nebyla to náhoda. Al-Hadž a vězeň se znají osobně, a sice z Guantánama, kde byl novinář rovněž několik let zadržován, ale později propuštěn. Měli mít cely blízko sebe.
Ještě ve vězení dal al-Hadž své telefonní číslo al-Karanímu. K prvnímu kontaktu telefonem mělo dojít už před deseti dny.
Al-Karaní se nyní nachází v části vězení zvané Camp Iguana. Je vyhrazena těm, kdo mají být propuštěni. Soudce Richard Leon letos rozhodl, že podezření vůči al-Karanímu se zakládají na nevěrohodných obviněních a že vláda USA neprokázala jeho spojení s terorismem.
Nařídil, aby byl vězen propuštěn a poslán do Saúdské Arábie, kde má rodinu, anebo do Čadu. Tam však nikdy nežil, má jen čadské občanství, ale narodil se na saúdské půdě. Kdysi se do Pákistánu, kde ho zatkli, dostal s falešným pasem. Vláda USA ho mimo jiné obviňovala, že v Pákistánu prošel teroristickým výcvikem v táboře al-Kajdy.
ČTĚTE TAKÉ: Na vězně z Guntánama čekají v Mnichově nevěsty
Al-Karaního obvinění z týrání či krutého zacházení je obtížné ověřit. Pentagon od roku 2002 nepovoluje žádné kontakty mezi vězni a novináři.
Televize al-Džazíra konfrontovala Pentagon a americké ministerstvo spravedlnosti s výpověďmi Al-Karaního, dostala však od mluvčího vězení na Guantánamu vyhýbavou odpověď. Nemá prý žádné informace o tom, že by se obvinění z úst al-Karaního zakládala na pravdě.
Foto: ČTK/AP, Reuters a Al-Džazíra
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.