Mexiko se pře, jak daleko je od propasti. Impulsem se stala v prosinci zveřejněná zpráva Pentagonu, která varuje před náhlým rozpadem země. I když s tímto scénářem sotva kdo počítá, rozpoutal vzhledem ke zhoršující se situaci bouřlivou diskuzi.
Zpráva amerického ministerstva obrany mimo jiné varovala před náhlým rozpadem Pákistánu a Mexika.
To je vážně oslabeno útoky a infiltrací organizovaného zločinu. Prezident Calderón se během Světového ekonomického fóra v Davosu srovnání s Pákistánem či Irákem vehementně bránil. Podle svých protivníků se ale snaží před světem situaci přikrášlovat.
ČTĚTE TAKÉ: Drogové gangy v Mexiku už sekají hlavy i vojákům
Mexický gangster rozpustil v žíravině tři sta lidí
Mexická drogová válka: vojsko přebírá práci policie
Zákon do vlastních rukou
V letišním roce bylo podle místního deníku Reforma zavražděno celkem 450 lidí ve spojení s organizovaným zločinem. Pokud se současná vlna násilí náhle nezastaví, bude rok 2009 podobně krvavý jako ten předchozí, kdy úřady napočítali skoro šest tisíc vražd. Na začátku tohoto týdne byli v mexickém státě Quintana Roo nalezeni tři vojáci, kterým jejich vrahové uťali hlavy.
Mezi nimi jeden brigádní generál. Vzhledem k těmto událostem se zdá být zvláštní, že Calderón minulý týden v Davosu zdůrazňoval, že se Mexičanům daří „velice dobře." Podle něj je právě proto, že stát nasazuje v boji s drogovými kartely všechny síly, trpí země - dočasnou - vlnou násilí. Ta pomine jakmile organizovaný zločin přestane vzdorovat.
Problémem je, že není zcela jisté, že Calderón zůstane u moci. Argumentem proti jsou sebeobranná komanda, která se zformovala v regionech nejvíce zamořených zločinem.
Vlastníci pozemků, podnikatelé a další skupiny, které jsou obzvláště ohrožené únosy a vydíráním, mají vlastní jednotky žoldáků. Ti mají zločince preventivně odstřelovat.
V polovině ledna oznámilo Občanské komando Pro Juaréz, že každých 24 hodin zabije jednoho zločince. Pokud spoluobčané nějakého nepotrestaného narušitele pořádku znají, mohou ho komandu udat emailem.
Krize přilévá olej do ohně
Prezident Mexické komise pro lidská práva José Luis Soberanos protestuje proti tomuto pojetí spravedlnosti a připomíná vládě, že její povinností je ochránit občany státu.
Neschopnost úřadů je patrná především ve státech jako je Chihuahua, Sinaloa a Baja California, a to již delší dobu.
Zhroucený stát je podle publicisty Erubiela Tirada charakterizován nejen neschopností ochránit životy svých občanů, ale také sociálními rozpory, migrací, velkou majetkovou nerovností a hospodářskou stagnací.
Mexiko všechny tyto problémy má a očekává, že hospodářská krize ve světě je ještě zhorší. Jejich současné propojení s ostrým bojem proti organizovanému zločinu staví jižního souseda USA před ohromné výzvy.
Foto: AP, Reuters