Jemen se stává "zhrouceným státem" a tím i ideálním územím pro teroristy hlásící se k al-Kajdě. Jejich aktivity narůstají. Proto jsou do země vysílány americké speciální jednotky, které mají pomoci místním bezpečnostním silám s výcvikem.
Za záložní základnu pro al-Kajdu označil Jemen v The Daily Telegraphu jeden americký představitel. Podle okolních států i zpravodajských informací se zvyšuje aktivita teroristů. V poslední době jich prý byly zadrženy desítky. Důvod je jednoduchý - Jemen je pro teroristy ideální, protože je nestabilní, někteří pozorovatelé dokonce hovoří o "zhrouceném státu", a navíc jak Usáma bin Ládin, tak al-Kajda mají na tuto zemi silné vazby.
Spojené státy proto vysílají do Jemenu více speciálních jednotek. Sousední Omán navíc zvýšil množství námořních patrol kolem arabského poloostrova.
"Zadržujeme stále větší množství osob přicházejících ze zemí jako Pákistán, Afghánistán a Somálsko směřujících do Jemenu, kde připravují své operace," řekl britskému listu Ahmad Saíd Alkatiry z ománského ministerstva zahraničí. "Jemenský bezpečnostní problém vyžaduje velkou spolupráci zemí celého regionu. Pokud se stane zhrouceným státem, ovlivní to všechny hráče na mezinárodní scéně."
ČTĚTE TAKÉ: V USA seděl za terorismus, v Jemenu ho vítaly davy
Jemen sužuje sílící al-Kajda a skrytá válka Íránu se Saúdy
Lidé hlásící se k al-Kajdě mají podporu místních sunnitských kmenů, které jsou v opozici proti diktatuře prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Ten je u moci už třicet let. Vládní bezpečnostní složky jsou také zaměstnány bojem s šíitskými povstalci u hranic se Saúdskou Arábií. Fundamentalismus a radikalismus v Jemenu sílí nejenom kvůli nespokojenosti s vládou, ale i kvůli chudobě a demografickým faktorům - polovina obyvatel je mladších 24 let.
Americké tajné služby na základě odposlechů a sledování uvádějí, že do Jemenu přesídlilo několik desítek vysoce postavených členů al-Kajdy. Mezi ně údajně patřil i Somálec Sálih as-Somálí, který byl koncem minulého týdne zabit při útoku bezpilotního letounu v Pákistánu. As-Somálí měl zajišťovat přesuny lidí mezi jednotlivými bojišti.
Mezi těmi, kteří se v Jemenu ukrývají, by měl být i Saúd Ibrahím al-Ribaiš přezdívaný "Guantánamský básník". Ten byl v roce 2006 převezen z věznice v Guantánamu do Saúdské Arábie, kde prošel tak zvaným "rehabilitačním programem".
To je poměrně unikátní saúdský projekt v jehož rámci jsou extremisté "převychováváni" prostřednictvím debat s psychology, duchovními a podobně. Zároveň je snaha je znovu začlenit do společnosti například nalezením práce a pomocí rodině. Saúdové tvrdí, že program je úspěšný z 80 až 90 procent. Tyto údaje jsou ovšem těžko ověřitelné a "Guantánamský básník", stejně jako několik dalších saúdských teroristů, kteří našli útočiště v Jemenu, patří k těm, u kterých se "převýchova" nezdařila.
Foto: profimedia.cz