Z největší věznice v jihoafghánském Kandaháru uprchlo na svobodu 870 vězňů poté, co na objekt v pátek zaútočili bojovníci extremistického hnutí Taliban; o život přišlo nejméně devět policistů a osm vězňů. Po uprchlících pátrají vojáci afghánské armády posílení příslušníky mezinárodních sil.
Některé dřívější informace hovořily o více než tisícovce uprchlých vězňů; ve věznici bylo zadržováno 1150 osob.
Policejní velitel kandahárské provincie Sajíd Aga Sakíb upřesnil, že mezi uprchlíky je i 390 osob napojených přímo na svržené vládnoucí hnutí Taliban. Zatím se podařilo dopadnout pouze šest uprchlíků.
ČTĚTE TAKÉ: Noční hlídka: jak Češi střeží svou základnu v Lógaru
Mluvčí koaličních sil generál Carlos Branco konstatoval, že útok se rebelům "povedl". "Připouštíme to," prohlásil generál. Zdůraznil však, že "ze strategického hlediska akce nebude mít žádný dopad".
Branco informoval, že spojenci nyní poskytují při pátrání po uprchlících afghánské armádě zejména zpravodajské zázemí.
Zatím není jasné, zda útočníkům nepomáhal někdo přímo z věznice - ředitel zařízení Abdul Kadír je nyní preventivně vyšetřován, aby se vyloučila jeho účast na incidentu.
Podle mluvčího Talibanu Karího Júsefa Ahmadího bylo do útoku nasazeno 30 bojovníků hnutí na motocyklech a dva sebevražední atentátníci s úkolem dostat na svobodu asi čtyři stovky vězněných příslušníků Talibanu.
"Byli jsme úspěšní. Vězni už jsou na cestě domů," oznámil po útoku Ahmadí. Dodal, že hnutí plánovalo operaci přes dva měsíce.
Povstalci nejprve najeli autem s výbušninou do brány objektu, kam vzápětí vnikli sebevražední atentátníci, kteří na sobě odpálili další nálože. Následoval útok lehkými zbraněmi a věznici ostřelovali bojovníci Talibanu i raketami. Bitva mezi strážemi a útočníky trvala asi půl hodiny.
Podle místního policejního představitele Muhammada Džamála Chána zahynulo při následných bojích mezi povstalci a policisty osm vězňů. Devět policistů přišlo o život a dalších 12 utrpělo zranění.
Abdula Nafáí, kterému se podařilo s dalšími talibanskými vězni uprchnout, dnes kontaktoval zpravodaje AP. Informoval ho, že útočníci přistavili k věznici několik mikrobusů a právě v nich pak uprchlíci odjeli. Někteří svědci ale informovali, že vězni prchali pěšky.
Kandahár patřil v minulosti k největším pevnostem Talibanu a okolní stejnojmenná provincie patří dlouhodobě k nejneklidnějším oblastem Afghánistánu od roku 2001, kdy zahraniční intervenční jednotky zbavily fundamentalistické islámské hnutí Taliban moci. Právě z této provincie se údajně rekrutují nejmilitantnější stoupenci hnutí, kteří se přihlásili i k takovým akcím, jako byl lednový útok na luxusní hotel v Kábulu či dubnový pokus o atentát na prezidenta Hamída Karzáího.
Foto: AP