USA chtějí s Íránem jednat. Izrael stále řinči zbraněmi
27.07.2009 11:30 Aktualizováno 27.07. 13:06
Spojené státy očekávají íránskou odpověď na nabídky týkající se rozhovorů o íránském jaderném programu do podzimu. Na dnešním jednání v Jeruzalému to řekl americký ministr obrany Robert Gates. Jeho izraelský protějšek Ehud Barak zopakoval izraelské stanovisko o tom, že Izrael nepřestává vylučovat vojenské řešení sporu o íránský nukleární program.
"Myslíme si, že nelze vyloučit žádné řešení. To je naše politika a myslíme ji vážně. Doporučujeme ostatním zemím, aby zaujaly stejné stanovisko, ale nemůžeme nikomu nic vnucovat," řekl Barak. Izrael prý ale za hlavní metodu vůči Íránu považuje diplomacii a také sankce.
ČTĚTE TAKÉ: Clintonová: Snahy Íránu o jadernou zbraň jsou marné
Írán hrozí útokem na izraelská jaderná zařízení
Němečtí špioni: Írán může mít jadernou bombu za půl roku
Americký prezident Barack Obama chce Írán získat k přímému dialogu ve sporu o obohacování uranu, jehož se Teherán odmítá vzdát. Íránští politici už záležitost považují za uzavřenou. Izrael žádal od USA, aby nabídku na dialog časově vymezily, a Obama pak po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v květnu řekl, že by rád slyšel íránskou odpověď do konce roku.
Gates dnes hovořil o podzimu. "Myslím, že prezident určitě předpokládá nebo doufá, že dostane nějakou odpověď na podzim, možná v době konání Valného shromáždění OSN," řekl Gates. Pravidelná zasedání VS OSN začínají v září.
Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hasan Kaškaví dnes v Teheránu řekl, že USA nemají zapotřebí rozšiřovat "obranný deštník", ale že postačí, když přinutí Izrael "zbavit se 200 jaderných hlavic". Izrael oficiálně nepřiznává, že vlastní jaderné zbraně, ale předpokládá se, že má 200 hlavic. Írán popírá jaderné zbrojení, ale často poukazuje na to, že zatímco izraelský jaderný arzenál nikomu nevadí, v Íránu je nepřijatelný.
Americký ministr bude v Izraeli jenom šest hodin a pak se přesune do Jordánska. V Izraeli ho má přijmout také Netanjahu. Spolu s Gatesem je v oblasti zvláštní americký vyslanec George Mitchell a od úterka také poradce pro otázky národní bezpečnosti James Jones.
Foto: ČTK/AP, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.