Británie žasne. Ministři si nechali <span>proplatit i žiletky</span>

Zahraničí
9. 5. 2009 17:00
Vláda lže, banky kradou a bohatí se smějí... Nápis na zdi.
Vláda lže, banky kradou a bohatí se smějí... Nápis na zdi.

Brown odchází z čísla 10.Skandál kolem rozsahu poslaneckých náhrad se prohlubuje. List The Daily Telegraph zveřejnil podrobnosti o výdajích, které si nechávali proplatit další členové vlády. Ty nyní vyvolávají v době ekonomické krize pobouření veřejnosti. Vedení Dolní sněmovny v pátek pověřilo policii, aby vyšetřila okolnosti úniku informací do tisku.

The Daily Telegraph v pátek otiskl potenciálně výbušné detaily o náhradách, které v posledních letech uplatňovali členové kabinetu, včetně premiéra Gordona Browna. Dnes zveřejnil pikantní podrobnosti o níže postavených, ale přesto známých členech labouristické vlády.

„Skromné byty" a soukromé ochranky

Náměstkyně ministra kultury pro turistiku Barbara Follettová si například v letech 2004 až 2008 nechala proplatit přes 25 tisíc liber (750 tisíc korun) za ochranku u svého poslaneckého bytu v londýnské Soho. Follettová je manželkou autora bestsellerů a milionáře Kena Folletta.

ČTĚTE TAKÉ: Britskou vládou otřásá další skandál s poslaneckými účty
                        Choť ministryně sledoval porno. Za státní peníze

Náměstek ministra zdravotnictví Phil Hope si zase nechal proplatit 37 tisíc liber za rekonstrukci a zařízení podle něj "skromného" bytu v jižním Londýně. Hope v pátek připustil, že udělal chybu, když si nechal proplatit i žiletky.

Náměstek ministryně vnitra pro přistěhovalectví Phil Woolas byl obviněn, že si nechal zaplatit i ženské šaty, vložky a dětské plenky. Woolas označil tvrzení za "nechutná" a pohrozil listu žalobou. Zdůraznil, že se snažil předejít komplikacím, předkládal všechny své účty, ale zdaleka si nenechával proplácet všechny položky na nich.

Luxusní bydlení, ochranka a žiletky. Britové to poslancům zaplatí.Sporné náklady se týkají především toho, že mimolondýnští poslanci si mohou nechat proplatit náklady na své londýnské bydliště. V Británii mají všichni členové vlády zároveň poslanecký mandát.

Vedení Dolní sněmovny také v pátek oficiálně pověřilo policii, aby únik informací o náhradách poslanců vyšetřilo. Konzervativní The Daily Telegraph otiskuje výběr z účtů, které se vedení parlamentu chystalo zveřejnit najednou v polovině července poté, co prohrálo soudní bitvu v rámci zákona o svobodě informací.

Opoziční konzervativci i liberální demokraté se zatím drží stranou a nesnaží se z potíží čelných labouristů získat politický kapitál. Jejich poslanci mají totiž obdobné problémy a The Daily Telegraph uvedl, že hodlá v příštích dnech zveřejnit údaje i o nich.

Bohatí poslanci? Hloupost

List odmítl uvést, zda za informace zaplatil. Poslanec Stuart Bell již v minulých týdnech tvrdil, že informace o těchto účtech "jsou na prodej", ale odmítl říci, kdo je nabízí. The Guardian napsal, že disk s detaily poslaneckých účtů byl nabídnut několika listům za šestimístnou sumu.

Zatímco bulvární listy dnes útočí na čtenáře titulky pobouřenými údajnou rozmařilostí poslanců, další listy jsou uměřenější. Pravicový deník The Times napsal, že "morální pobouření vůči poslancům je pochopitelné, ale... také pokrytecké". "Každý člověk by vypadal absurdně, kdyby třeba šel na oběd s budoucím klientem a v novinách se objevilo, že si nechal od zaměstnavatele proplatit mangový sorbet," napsaly The Times. Podle nich jsou "parlamentní pravidla zastaralá, vedení parlamentu slabé a reforma nezbytná". "Ale jen idiot by chtěl zbohatnout tím, že by se stal poslancem," zdůraznil deník.

Vláda lže, banky kradou a bohatí se smějí... Nápis na zdi.Také spíše levicový The Guardian varuje před "přehnanou hysterickou reakcí na selektivně zveřejněné účty v deníku se stranickou orientací". Na druhou stranu je ale jasné, že si poslanci kolektivně stanovili nemravná pravidla a mnozí z nich je nemravně využívají a snaží se získat každou penny, co mohou, napsal The Guardian.

Připomněl, že třeba ministři pro klimatickou změnu a zdravotnictví Ed Miliband a Alan Johnson mají minimální náklady a nemusí nic vysvětlovat. "Obviňování parlamentu nikomu neslouží a oslabuje demokracii. Ale ani nejlepší advokát by nikoho nepřesvědčil, že není zasloužené," uzavřel komentář The Guardian.

Foto: Reuters, Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ