<span>Demjanjuk</span> stanul před německým soudem

Zahraničí
30. 11. 2009 08:30
John Demjanjuk
John Demjanjuk

John DemjanjukV bavorské metropoli začal ostře sledovaný soud s údajným někdejším dozorcem z nacistického koncentračního tábora Sobibor Johnem Demjanjukem. Devětaosmdesátiletý rodilý Ukrajinec čelí obvinění z podílu na smrti 27 900 Židů. Proces má trvat do 6. května 2010 a Demjanjukovi hrozí až 15 let vězení.

Na zahájení procesu se akreditovalo více než 200 novinářů z Německa a mnoha dalších zemí. Mnozí z nich však museli zůstat před soudní budovou, neboť zemský soud novinářům přidělil jen necelých 70 míst. Kvůli velkému množství lidí, kteří chtěli začátek procesu sledovat, dnešní jednání začalo s více než hodinovým zpožděním.

Soud má trvat do 6. května příštího roku, nelze však vyloučit nejrůznější průtahy. Zdlouhavé by mohlo být hlavně dokazování, neboť sám obžalovaný dosud k obviněním mlčel. Navíc má jen omezené znalosti němčiny.

Kvůli jeho nalomenému zdraví se bude proces odehrávat nanejvýš ve dvou devadesátiminutových blocích denně. Hlavním důkazním materiálem je služební průkaz SS. Obhájci obžalovaného však zpochybňují jeho pravost.

John Demjanjuk před německým soudem.

Obžalovaný byl původně vojákem Rudé armády, v roce 1942 ale padl do německého zajetí. Podle dochovaných dokumentů působil poté jako dozorce nejen ve vyhlazovacím táboře Sobibor na východě dnešního Polska, ale také v koncentračních táborech Majdanek a Flossenbürg.

K TÉMATU: USA vydaly nejhledanějšího nacistu do Německa
                   "Ivanovi Hroznému" ze Sobiboru hrozí žaloba v SRN

Po druhé světové válce odešel do USA, jejichž občanství získal v roce 1958 a změnil si jméno z původního Ivana na Johna. Před soudem stanul poprvé v 80. letech, kdy byl v Izraeli odsouzen k trestu smrti jako nechvalně známý dozorce z koncentračního tábora v Treblince přezdívaný "Ivan Hrozný". V roce 1993 ale tamní justice rozsudek zrušila, protože nebylo jisté, zda oním sadistickým strážcem opravdu je.

FOTOGALERII Z KVĚTNOVÉHO PŘEVOZU DEMJANJUKA Z USA NAJDETE ZDE

Do Německa byl Demjanjuk vydán letos v květnu z USA poté, co se jeho právníkům nepodařilo u amerických soudů zabránit příkazu k deportaci. Souzen bude v Mnichově, protože v Bavorsku krátce po válce pobýval.

Demjanjuk se už v izraelském procesu hájil tím, že sám jako sovětský voják padl do nacistického zajetí. Podle německé obžaloby se však v zajetí dostal do vyhlazovacího tábora Sobibor, kde sloužil jako strážce a naháněl vězně do plynových komor.

John Demjanjuk

 

John Demjanjuk.- nejhledanější nacistický válečný zločinec

- Narodil se jako Ivan Mykolajovyč Demjanjuk 20. dubna 1920 v malé vesničce na Ukrajině. V roce 1951 se odstěhoval do USA a v roce 1958 získal americké občanství a přejmenoval se na John Demjanjuk. V Clevelandu pracoval jako automechanik ve Fordových závodech.

- V 70. letech byl bývalým vězněm koncentračního tábora v Treblince označen za sadistického dozorce přezdívaného "Ivan Hrozný", který se údajně za války dopouštěl zvěrstev na židovských vězních tohoto tábora. V roce 1981 byl zbaven amerického občanství, o pět let později byl vydán do Izraele, kde byl v roce 1988 odsouzen k trestu smrti za své údajné působení v Treblince. Izraelský nejvyšší soud ale nakonec v roce 1993 rozsudek zrušil, neboť se nepodařilo prokázat, že "Ivan Hrozný" byl skutečně Demjanjuk.

- Demjanjuk se po osvobozujícím rozsudku vrátil do USA a v roce 1998 mu bylo navráceno americké občanství. V roce 2002 byl ale amerického občanství zbaven podruhé, když soud dal za pravdu tvrzení americké vlády, že byl za druhé světové války strážným v nacistických vyhlazovacích a koncentračních táborech a že to po válce zatajil v žádosti o americké občanství. Nebyl ale deportován, protože ho žádná země nechtěla přijmout.

- Americké ministerstvo spravedlnosti se opíralo o německé dokumenty archivované v bývalém Sovětském svazu, podle nichž Demjanjuk působil po výcviku v polských Trawnikách jako strážce v koncentračních a vyhlazovacích táborech Sobibor, Majdanek nebo Flossenbürg. Demjanjuk veškerá obvinění popřel s tím, že sám byl v roce 1942 jako voják Rudé armády Němci zajat. Právě v zajetí se ale podle vyšetřovatelů dobrovolně přihlásil do nacistických služeb, o čemž svědčí jeho údajná legitimace.

Foto: ČTK/AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ