První státy unie odvolily. V NizozemÍ se druhou nejsilnější stranou stali antiislamisté z PVV, kteří chtějí zastavit příliv muslimů do Evropy. V Británii odstoupil po volbách do EP další ministr a vyzval k odchodu i premiéra Browna.
Turecko se nesmí stát členem Evropské unie ani za milion let, prohlásil ve volební místnosti Geert Wilders, nizozemský poslanec a šéf protiislámské Strany pro svobodu (PVV). Wildersovci získali v Holandsku téměř 17 procent hlasů, což znamená čtyři křesla v Evropském parlamentu.
Lepší výsledek zaznamenala s 20 procenty jen vládní Křesťanskodemokratická výzva (CDA) premiéra Petera Balkenendeho, ale protože v EP klesne počet jejích křesel ze sedmi na pět, znamená to trpkou prohru. Ještě hůře si vedl její socialistický koaliční partner Strana práce (PvdA), která se bude muset namísto sedmi křesel spokojit se čtyřmi.
ČTĚTE TAKÉ: Eurovolby bojují s nezájmem lidí: Vždyť čas má i vrah
Volby do EP: Holanďané volí zase tužkou, nevěří počítačům
To je důvod, proč Wilders už včera večer vyzval nizozemskou vládu k rezignaci. Šéf PVV byl svým úspěchem potěšen, neboť očekával v lepším případě tři křesla.
Vedle odporu k přijetí Turecka do EU Wilders odmítá i členství Bulharska a Rumunska a hlásá, že by tyto země měly být z Unie vyloučeny.
V předvolební kampani zdůrazňoval, že PVV je pro jinou Evropu, založenou hlavně na ekonomické spolupráci, bez příkazů z Bruselu. „Méně Evropy, více Nizozemí", zní jeho heslo.
Země jako Bulharsko anebo Rumunsko do Unie neměly být podle něj přijaty. Současně varuje před jakýmkoli zasahováním Bruselu do přistěhovalecké politiky členských zemí.
Wilders uvažuje, že jeho lidé by se v EP nezařadili do žádné poslanecké skupiny, ale působili by naprosto samostatně, řekl v rozhovorech pro domácí média.
Pětačtyřicetiletý poslanec nizozemského parlamentu je přitom za hranicemi NizozemÍ známý především svým kontroverzním filmem o koránu Fitna (Rozvrat), kvůli němuž má v současnosti problémy. Před nedávnem jej totiž začala stíhat policie kvůli údajnému podněcování k násilí a k diskriminaci.
Kvůli nedůvěře k počítačům hlasovali Nizozemci do EO opět jen „tužkou".
Britští ministři opouštějí potápějící se vládní loď
Volby do EP provázejí v Británii další otřesy ve vládnoucí straně. Z kabinetu odstoupil ministr práce a sociálních věcí James Purnell, který těsně po skončení hlasování vyzval premiéra Gordona Browna k rezignaci.
Purnell je třetím ministrem za poslední tři dny, který odstoupil. Premiér Brown se tak dostal pod větší tlak, aby rezignoval. BBC informovala, že Purnell oznámil demisi v dopise zaslaném deníkům The Times a The Sun, aby vyvolal debatu o situaci ve vládní Labouristické straně.
Všechny průzkumy ukazují na to, že labouristé utrpí v dnešních evropských a místních volbách těžkou porážku. Před Purnellem odstoupily v úterý ministryně vnitra Jacqui Smithová a ve středu ministryně pro obce Hazel Blearsová, které odešly také v souvislosti se skandálem kolem pochybných poslaneckých výdajů.
Purnell vyzval Browna, aby "ustoupil a poskytl labouristům šanci vyhrát příští volby", uvedl mluvčí odstupujícího ministra. Zdůraznil, že Purnell jednal sám a o vedení Labouristické strany neuchází.
Labouristický poslanec Barry Sheerman řekl BBC, že poslanci by měli mít možnost uspořádat tajné hlasování o premiérově budoucnosti. "Mnoho mých kolegů v parlamentu si telefonuje a vyměňuje maily," řekl Sheerman. "Nejde jen o pár lidí, ale o hodně poslanců nespokojených s nynější situací."
Foto: Reuters a ČTK/AP